Kategorie: Žijeme s artritidou, ale naplno!

Díky artritidě se stala spisovatelkou

Díky artritidě se stala spisovatelkouAnglická spisovatelka Alice Peterson. Dříve nadějná tenistka, kterou nemoc RA sice odvedla od oblíbeného sportu, ale přivedla ke psaní.


Život se Alici Petersonové změnil v 18ti letech, kdy ji začaly velmi bolet ruce. Netrvalo dlouho a vyslechla si diagnozu revmatoidní artritida. "Zpětně si uvědomuji, že jsem měla štěstí, že moje diagnóza byla stanovena tak rychle, ale v té době se mi to zdálo být celý život," vzpomíná si Alice. "I když jsem se mi ulevilo, že jsem věděla, co mi je, nevěděla jsem, co ta diagnóza znamená. Předpokládala jsem, že dostanu nějaké léky a vrátím se k normálu."

V té době byl její láskou tenis, kterému se věnovala profesionálně. Svými výsledky se blížila k mezinárodnímu úspěchu a tak byla najednou artritida velice hořkou pilulkou, kterou musela spolknout. "Když mi bylo 17 let umístila jsem se na osmém místě ve své věkové skupině ve Velké Británii, pak jsem plánovala jít na univerzitu v USA, kde je tenisový trénink vynikající. Byla jsem velmi natěšená na budoucnost. "
Ovšem v té době jí najednou začala bolest v ruce a rameni a Alice se musela omluvit z tenisového finále, protože nemohla uchopit raketu.

"Diagnoza pro mě byla rána."


"Můj lékař mi na začátku naznačil, že to může být revmatoidní artritida a moje odpověď tehdy byla: ale artritida je nemoc starého člověka! Během tří měsíců výsledky testů potvrdily jeho podezření. Můj revmatolog byl laskavý, ohleduplný... Ale přesto pro mě byla velká rána, když mi řekl, že na RA není žádný definitivní lék, který by ji vyléčil."


Alici byly nasazeny steroidy, léky proti bolesti, metotrexát, nicméně se zdálo, že nic z toho nepomáhá  a nemoc se zhoršuje.
"Každý kloub byl postižený, bolest byla nepředstavitelná." říká.
Místo toho, aby se přestěhovala do USA na tenisovou univerzitu, začala studovat na univerzitě v Bristolu historii umění.
"Jít na univerzitu byla výzva," vzpomíná. "Svoji nemoc jsem se snažila skrývat. Život se ale stal mnohem jednodušší, když jsem začala mít odvahu o své nemoci mluvit s přáteli a čelit tomu, co se se mnou děje. "

Agresivní artritida, operace...


Po absolvování univerzity - s prvotřídní vyznamenání, měla již Alice po operaci kotníků a kolen. Ačkoli rychle dostala práci v Londýně, další operace znamenala, že jí musí v zaměstnání oznámit.
"Pracovní život byl často přerušován chirurgickými výkony, protože artritida byla agresivní," vysvětluje Alice. "Byly to temné časy, kdy jsem nechtěla pokračovat. Cítila jsem, že už mě artritida nikdy neopustí." "Moje rodina byla nejúžasnější na celém světě. Moji rodiče mě milují, jsou tak silní a tolerantní ... Nedovedu si představit, jak to zvládají lidé, kteří nemají takovou podporu. "

Nový začátek: psaní

Život se změnil, když se Alice zotavovala z operace v domě svých rodičů ve Winchestru.
"Přišel nás navštívit rodinný přítel, a když se mě zeptal, jak se mám, namísto toho, abych se tvářila statečně, řekla jsem pravdu. Navrhl mi, že by mi mohlo prospět psát si své pocity, zmařené sny, smutek, ztrácené životní plány a moje obavy z budoucnosti.
"Pustila jsem se do toho a poslala mu první kapitolou. Byl to nový začátek. S jeho povzbuzením jsem brzy dokončila celou knihu, kterou navrhoval, abych se pokusila zveřejnit.  Samozřejmě, že to nebylo snadné, musela jsem to přepsat, aby se stala přijatelnou pro široké publikum. Pak jsem si našla agenta, který v roce 1999 zajistil vydání mé první knihy u společností Macmillan. "

Bioléčba pomohla. A další romány... http://revmatoidni-artritida.nazory.cz/upload/alice-peterson.jpg

Během psaní své autobiografie byl Alici nasazen biologický anti-TNF lék, který jí zdravotně velmi pomohl.
Alice nyní píše beletrii. Její romány jsou často o postižení či nemoci, ala vítězí nad nepřízní osudu. Od roku 1999 má osm publikovaných knih.
"Když jsem ve stresu, tak se mi revmatoidní artritida připomíná, že je, ale z velké části jsem bez bolesti," říká. "Přijala jsem, že už nikdy nebudu hrát tenis, ale plavu a chodím se svým psem panem Darcym. Mým snem již není vyhrávat tenisové turnaje, ale sen o životě bez bolestí a času stráveným s rodinou a přáteli. "


U nás asi od spisovatelky Alice Peterson nic nevyšlo, pouze na Slovensku a tedy slovensky Pieseň zajtrajška (kde hlavní hrdinka má cystickou fybrózu). Ale dá se objednat i u nás. V originále anglicky například Another Alice (autobiografická prvotina o jejím boji s RA).
Více na:webových stránkách Alice Peterson.

........................

Převzato z webu:  www.arthritistdigest.co.uk

Kráceno, překlad bez záruky.

Menu

Anketa