< návrat zpět

TEP kyčle

POBYT V NEMOCNICI:

(Píšu z vlastní zkušenosti, pravděpodobně se v každé nemocnici bude průběh mírně lišit...)

První den je příjem, kde předáte předoperační vyšetření. Většinou rentgen plic, výsledky odběru krve, moči, interní vyšetření, příp. gynekologické vyšetření. Pokud už máte vlastní postel, je to fajn. Prohodíte pár vět se spolupacienty a už se řítí sestřička s klystýrem. Ten je třeba ocenit ve dnech po operaci, kdy nelze hned vstát a jít na toaletu.

Druhý den je většinou zavedena cévka do močového měchýře - nic dramatického a bolestivého to není, tedy alespoň u žen, mužští to mají trošku horší. Taktéž lze tento vynález ocenit ve dnech pooperačních, člověk se nemusí o nic starat :)) Také se zavede kanyla do žíly. A hupky dupky na sál, člověk je už mírně oblouzněn nějakými léky. Na sále nastanou dvě možnosti, jedna je, že vám píchnou do páteře epidurál a při operaci budete při vědomí, samozřejmě pod léky na uklidnění, někdo i usne. Občas vás probudí zvuk vrtačky, kladívka, dláta - zkrátka jako na stavbě. Ale jak říkám, všechno je člověku jedno, jelikož je pod léky. V druhé možnosti - celkové narkózy nevíte o ničem a probudíte se až na JIPce či ARU, kde se pobývá tak tři dny. Je jasné, že operace je zásah do organismu, takže člověk může cítit bolest, ale sestra s injekcí je nablízku, čili žádný strach. A ty bolesti nejsou nic proti bolesti artritické kyčle.

Takže s třídenním pobytem na pooperačním oddělení jsme právě načali den pátý, kdy přijde rehabilitační sestra a pomalu nás posadí, dá nohy z postele a někdy už se pokusíme o první krůčky. Samozřejmě s berlemi. V tyto dny je nám vyndána cévka na moč a některé kanyly, čili vracíme se do „normálního" života bez různých hadiček. Rehabilitační sestra nás učí, jak správně s nohou zacházet - žádné ohýbání, vytáčení a podobně, jelikož hrozí vykloubení. Tento režim by se měl dodržovat tři měsíce, což je čas na plné zahojení. Parádním vynálezem je polštář mezi koleny, který budete od této doby potřebovat už celý život. Používá se při ležení na boku, aby byla noha v rovině s tělem. Je to pohodlné a časem to od vás odkouká celá rodina. Zkrátka pohyb nohy dovnitř - rotace, není vhodný, např. zapomeňte na posezení s nohou přes nohu.

Rehabilitace probíhá každý den až do dne desátého, kdy nás - pokud nemáme nějaké komplikace - propouští domů, ale většinou se jede hned někam do lázní či rehabilitačního ústavu. Pobyty tam jsou většinou na tři týdny.

Přiklepnutím třetího měsíce odhazujete berle a chodíte jako zdravý člověk. Jsou tendence ty berle odhodit už dřív, protože opravdu nejsou žádné bolesti, ale sichr je sichr a tělu by se měl dát čas, aby se mohlo řádně zahojit.

Bylo by dobré pak pravidelně cvičit. Endoprotézu drží ve správném místě svaly, kolo, plavání jsou vyloženě doporučovány.

Taky je fajn si doma předem připravit vyvýšenou postel, nástavec na WC a přes vanu dát sedátko - stačí obyčejné prkýnko, aby bylo vstoupení do vany bezpečné a pohodlné. 

Komentáře rss

Přidat komentář >

, - odpovědět
Fai se to čte, ALE MOJE ZKUŠENOST JE TROCHU JINA.6 MÉSICŮ JSEM NESMELA OPEROVANOU NPHU VUBEZ ZATEZOVAT,POUZE VOLNE POKLADAT - CHUZE O VYSOKÝCH PODPAZNICH BERLICH,PAK DALSICH 6 MESICU CHUZE O HOLICH FRANCOUZSKZCH V 50% ZATEZÍ A CEKANI NA RAHABILITACI AZ SE NA VAS DOSTANE MISTO/ASI 5 MĚSICŮ/.PREDNOST PRED VAMI MAJÍ PŘÍMÍ PŘEKLADY Z NEMOCNICE - NO NENÍ TO NÁDHERA,ALE HLAVNĚ ŽE JE VŠE OK

Menu

Anketa