< návrat zpět

TEP kolene

 

Totální endoprotéza kolenního kloubu je v současnosti jeden z nejúspěšnějších operačních zákroků. S rozvojem implantování totální endoprotézy více než 90% pacientů po operaci nemá žádnou bolest a chůze již není limitovaná kolenem. Většina pacientů po tomto zákroku může žít plný a nezávislý život.

Při totální náhradě kolenního kloubu se používají speciálně upravené komponenty (protézy), vyrobené z vysoce pevného, biologicky kompatibilního, kovového a umělohmotného materiálu. Komponenty jsou velmi pečlivě vyráběny, povrch je pokaždé stejný, hladký a lesklý. V současnosti se při totální endoprotéze kolene nahrazují pouze poškozené kloubní plochy - operace je v podstatě jen náhrada povrchu kloubu a kloubní chrupavky.

Cíle implantace totální endoprotézy jsou:

1. úleva od bolesti

2. stání a chůze, která není limitována kolenem

3. obnova rozsahu pohybů kolena

4. zlepšení stability kolena

  

Operační řez je veden podélně na přední straně kolena. Na úpravu poškozeného povrchu a seříznutí konců kostí se používají speciální nástroje. Stehenní komponenta je kovová a má stejnou velikost a tvar jako konec stehenní kosti. Komponenty jsou do kosti upevněny speciální látkou, často nazývanou „kostní cement".

Nejdůležitější stránkou vašeho uzdravování je mobilizace. Druhý den po operaci s vámi začnou sestry a fyzioterapeuti pracovat, budou vám pomáhat vstát z postele, sedět na židli a začít chodit. Zpočátku budete chodit s pomocí berlí. Většina pacientů je schopna chodit bez berlí nebo hole asi tři měsíce po operaci (někteří i dříve). Stehy jsou vytaženy zhruba 10 dní po operaci.

Základní cíle rehabilitace:

1.      Plné natažení. Úplné narovnání kolena.

2.      Flexe (pokrčení) do 90 stupňů či více.

3.      Posílení čtyřhlavého svalu stehenního, aby bylo možno koleno úplně narovnat.

4.      Nácvik správného stereotypu chůze.

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Anketa