Srdce a cévy u RA

Revmatoidní artritida zasahuje nejenom klouby, ale může u některých pacientů zasáhnout i srdce a cévy.

Jednou z takových komplikací onemocnění srdce je parikarditida:

Perikarditida (osrdečník) - zánět blanky, která obklopuje srdce. Obvykle se objeví v období zvýšené aktivity onemocnění. Trvalá perikarditida může vést ke zhutnění membrány, což může způsobit, že srdce špatně pracuje.

Poškození srdce revmatoidními uzly (ty se krom kloubů a srdce mohou objevit i na plicích) může také ovlivnit jeho správnou funkci. Ovšem zánět srdečního svalu samotného (myokarditida) je vzácnou komplikací.

Systémový zánět, který u artritidy je, zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Výzkum ukázal, že lidé s RA mají zvýšené riziko srdečního infarktu, který je přibližně stejný jako u lidí s diabetem 2. typu. S RA se také zvyšuje riziko mrtvice.


Zánět krevních cév (vaskulitida) je neobvyklá, ale závažná komplikace artritidy. Vaskulitida spojená s RA, nazývaná revmatoidní vaskulitida, častěji postihuje malé cévy zásobující kůži, ale může mít vliv na mnoho tělesných orgánů včetně očí, srdce a nervů.


Nemoci krve a krevních buněk
U většiny nemocných s aktivní RA dochází k poklesu počtu červených krvinek. Tento stav se nazývá anémie neboli chudokrevnost. Anémie, jakožto nemoc krve je z medicínského hlediska charakterizována jako stav, při němž klesne hladina hemoglobinu pod stanovenou hranici. Hranice závisí na věku a hlavně pohlaví. Anémie způsobuje příznaky jako únava, zrychlený tep, dušnost, závratě, křeče v nohou, nespavost.

Další možnou, ale málo častou komplikací artritidy z nemocí krve je feltyho syndrom, tedy stav, kdy je slezina zvětšená a počet bílých krvinek je nízký. U feltyho syndromu se může zvýšit riziko vzniku lymfonu - rakoviny lymfatických žláz.

Menu

Anketa