< návrat zpět

Školní docházka dětí s JIA

 

Když dítě onemocní, automaticky ho necháváme doma. Trochu jinak je to u chronických onemocnění, které provázejí dítě a dospívajícího po celou dobu školní docházky.

JIA je onemocnění bolestivé, omezující pohyb, tudíž se docházka musí přizpůsobit zdravotnímu stavu. Například, jsou-li bolesti po ránu, chodit do školy až od pozdějších hodin. Důležité je, aby dítě neztratilo kontakt s kamarády a tempem vyučování.

Současný školní systém a mnohdy i ochota učitelů umožňuje dítěti studovat i dálkově, učit se doma a chodit jen na přezkoušení. V takovém případě je dobré, najít malému pacientovi s JIA nějaký kroužek, který by ho zdravotně nezatěžoval, ale přitom vtáhl do kolektivu dětí, se kterými se pravidelně schází.

Vhodná komunikace ošetřujícího týmu či rodičů se školou s vysvětlením situace a individuálních potřeb dítěte může vést k přizpůsobení studijních podmínek a tím usnadnění a zpříjemnění školní docházky.


Někdy pomůže změna stolu či židle, prodloužení limitů pro písemný projev při postižení kloubů ruky, umožnění pravidelného procvičení v průběhu vyučování a tím předejití rozvoje ztuhlosti apod.

Komentáře rss

Přidat komentář >

, - odpovědět
ahoj chci se zeptat jak to zládáte mam 2apul letou holčičku a asi nejspíš nám také zjistili JIA a já si vubec nedokážu představit co bude dál zatím nemáme problemi z kloubama jen vysoké horečky nekdy se osipe a tak jí dávají leky a zatím to přešlo a pustili nás domu z nemocnice poradte co mam delat
odpověděl(a)
Dobrý den Moniko,mám 4 letou dceru a JIA trpí od 21 měsíců,mohla bych vám poradit jak na bolesti,ozvěte se mi na janytek@seznam.cz
, - odpovědět
Nemyslím si, že by se děti s JIA měly šetřit, co se školní docházky týče. Jsem nemocná od 8 let a tehdy nikdo neřešil, zda mohu či nemohu chodit do školy. Prostě do školy musíš a hotovo. Jediné v čem třeba pomohla babička, že mě tam odvezla na kočárku, protože jsem nemohla dojít. Díky tomu, že jsem neztratila kontakt se spolužáky, tak mi pomáhali i oni a dokonce mě kolikrát i odvezli na kočárku zase domů /sehnat za komunistů inval. vozík byl problém/. Dnes jsem vděčná, že jsem žádné velké úlevy neměla. Život s postižením se mi zvládá daleko lépe, kolikrát si ani nepřipouštím, že jsem zdrav. postižená. Kontakt se zdravími rozumnými dětmi /a já nan ně měla štěstí/hodně psychicky pomáhá hlavně při vytváření sebevědomí.
, školní docházka dítěte odpovědět
U mého syna byla diagnostikována JIA ve třech letech,od té doby se s ní potýkáme.Jelikož při nástupu do školy byl zdravotní stav horší,museli jsme to řešit individuálním studijním plánem a vlastně to tak řešíme dodnes(již osmým rokem).Nejdůležitější je dobrá spolupráce se školu a naše škola nám opravdu vychází celé ty roky vstříc.Pokud to stav dovolí,navštěvuje syn školu,i když třeba jen dvě hodiny denně.Bohužel na začlenění do kolektivu to nestačilo 8 ,ale pár kamarádů tam má a to je důležité.Potřebuje víc času na psaní,místo diktátů jen doplńuje.Nedokáže se tak dlouho soustředit,musíme si práci rozdělit.Snažíme se udržet i doma tempo jako mají jeho spolužáci a docházíme na přezkoušení,učitelé mu posílají domů testy na pc.Někdy je to složité,ale opravdu se to dá zvládnout 1 .

Menu

Anketa