< návrat zpět

Raynaudův syndrom

 Raynaudova choroba je provázena přechodným zbarvením kůže (nejprve bílá, pak zarudlá až namodralá) na postižených místech jako reakce na chlad. „Mrtvé prsty", brnění palčivost nebo pokles teploty v postižených oblastech. Postupné změny ve vzhledu kůže, v pokročilých případech drobné trhlinky na konečcích prstů.

Příčina Raynaudovy choroby není známá. Někteří odborníci se domnívají, že krevní cévy lidí s Raynaudovou nemocí přehnaně reagují na chlad, snad jako výsledek nervové nestability v postižených oblastech. Častěji bývají postiženy ženy. Příznaky onemocnění se vyskytují buď samostatně, nebo provázejí jiné chorobné stavy, jako migrenózní bolesti hlavy, revmatoidní artritidu, lupus, aterosklerózu či sníženou činnost štítné žlázy.

Zkušenosti pacientky:

Ukázka Raynaudova syndromu na DK, v tomto případě vznikl při otevření dveří sprchového koutu, čímž se na nohy dostal o něco chladnější vzduch, než byl při sprchování a cévy okamžitě zareagovaly a stáhly se, čímž se prsty hůř prokrvují a dostanou fialovou - černou barvu. Je to bolestivé, dá se to přirovnat k pocitu u omrzlých prstů v zimě. Tento stav vydrží od 10 minut do 1 hodiny, záleží na okolnostech, pak prsty zčervenají, což pro změnu pálí, potom se teprve vrátí zpět do normálu:

Obraz047.jpg

Raynaudův syndrom na ukazováčku a špičce prostředníčku (prsty jsou i oteklé):

Obraz058.jpg

 

Raynadův syndrom na malíčku, prsteníku a špičkách ukazováčku a prostředníčku + otoky MCP a PIP kloubu:

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Raynaud odpovědět
Raynadův syndrom mám jako sekundární onemocnění k RA asi 10 let = dříve než RA. Na vyšetření zvané termografie mám pozitivní nález, stejně jako pozitivní kapilaroskopii - teprve potom potvrzený a diagnostikovaný Raynadův syndrom, jako bonus ještě nemoc periferních cév. Pokud si nejste jistí, jestli váš problém je-či není Rayn.s., doporučuji tyto dvě vyšetření. Ani jedno není bolestivé, není čeho se tedy obávat. Rayn.s. bývá velmi často předzvěst revmatologického onemocnění, takže proto je důležitá včasná diagnostika a následná okamžitá léčba při objevení prvních příznaků revmatologického onemocnění. Na Rayn.s. jako takový neberu nic. Fialové a černé prsty mám i v létě u moře. Léčí se současně se základním onemocněním - např. RA, protože je to autoimunitní nemoc, zabírají na něj tím pádem stejné typy léků (imunosupresiva, biologická léčba atd.)
odpověděl(a)
Prsty mi bělají při zimě a vlhku od dětství. Jsou necitlivé a trvá to dlouho než se prokrví zpátky. Dnes je mi padesát let. Když mi bylo kolem 25ti, tak jsem chodila jeden rok v zimě pravidelně do sauny (klasická finská). Prokrvení rukou se upravilo a měla jsem asi na další 3 roky od bělání pokoj. Pak se to zase vrátilo. Bohužel nemám momentálně možnost do sauny pravidelně chodit. Pokud Vy takovou možnost máte zkuste to, třeba Vám to pomůže.
Pěkný den, Ivana
, - odpovědět
Dobrý den,
nevím, jestli mám přímo Raynaudův syndrom, ale levé zápěstí i prsty mám zelenomodré a už asi týden a ruce mám studené Studuji konzervatoř obor flétna a klavír, tak se bojím abych kvůli tomu nemusela přestat studovat. Nevíte co by to mohlo být? Předem děkuji za odpověď.
, - odpovědět
Problémy mám na prstech u nohou.... věčně studené, i přes léto mi v pantoflích fialový, nebo uplně zbelají(jen nekteré prsty).... Teď se mi udělali na palcích boláky, které bolí v botě a když se jen o neco trošku břinknu, tak myslím že mi ten palec upande...:(
Fialový mi i klouby na chodidle, jak je trochu chladneji. O zimě ani nemluvím, pravidelně mi umrzají prsty na jedné noze, po delší dobe i na druhé..Jednu nohu mám stále víc chladnějsí než druhou...
8 Máte někdo nejaké fígli, jak tuto nemoc zmírnit?? brala jsem i nejaké prášky na prokrvení a nic...podstoupila jsem kapilaroskopii a prý je vše tak nejak v norme... Chodím každý pul rok na odběry, a taky nic vážného nezjistili... Je mi to dost nepříjemné, rada bych to nejak zmírnila, myslím že je to rok co rok horsí...
, Raynaud odpovědět
Poprvé se mi tento projev necitlivých a bezkrevných prstů objevil v 35 letech.
) zimní radovánky téměř nulové, Hk i Dk v jednom kuse ,,omrzlé\" a při rozehřívání velká bolest. Rukavice od srpna raději sebou vytáhnout kuře z mrazáku nebo máchat prádlo ve vlažnější vodě , nebo šít - okamžitě bílé prsty. Léčba byla zaměřena na RA, aplikace zlata v injekcích ,užívání antirevmatik,(Prednison, Aulin, Movalis, Medrol) kortikoidů, už vlastně 15 let, co dost pomohlo plasmoferézy a taky vasodilatační infůze - pro roztažení cevek v oblasti prstů. Dnes můžu říct, že poslední 4 roky , pokud se nevystavím extrémnímu mrazu prsty jsou citlivé -nejsou cizí. tak snad to chvíli vydrží 7
, - odpovědět
Znám.. I při krásných 15ti st. mám problém. když chodím, mám dojem, že to nejsou ani nohy, ale chůdy - necitlivé 16 Ruce mám venku stále bílé.
, - odpovědět
také důvěrně znám, zrovna teď se mi na konečcích prstů a kloubech udělaly dosti bolestivé \"boláky\". Je to strašné. Pracuji denně u počítače, píši na psacím stroji a je to opravdu bolestivé.
odpověděl(a)
Ahoj. To jsem měla , boláky na prstech a v RU v Praze mi diagnostikovali
vaskulitidu malých a středních céev.
, - odpovědět
Ano, to důvěrně znám...

Menu

Anketa