< návrat zpět

Psychika a artritida

Přestože život s RA není snadný, neztrácejte optimistický pohled do budoucnosti. Měli byste si uvědomit, že pokud toho budete o své nemoci hodně vědět a pokud budete užívat správné léky, budete si moci života užívat v maximální možné míře!!


Nestačí se s RA smířit. Musíte se s ní poprat!
Každá změna v životě má vliv na duševní oblast člověka. Zvlášť pokud se jedná o závažné onemocnění, jakým artritida je. Jde o onemocnění bolestivé a tedy pacienta omezující v běžných činnostech. Může přijít ve věku dětském či produktivním, kdy je člověk v plné síle, stará se o rodinu, dělá kariéru v zaměstnání... Vše je s touto nemocí najednou jinak. Důležité je se s onemocněním smířit, zjistit si maximum informací, vyhledat podobně postižené lidi, sbírat zkušenosti.

 
Odborníci říkají, že pacienti s RA mohou v důsledku svého onemocnění podléhat stresu, depresím, zlosti a strachu. Také se mohou v důsledku zdravotních potíží a potenciální invalidity cítit bezmocní a ztrácet sebevědomí.

 
Často narůstají mezilidské problémy v zaměstnání s kolegy, s rodinou či přáteli. Často plně nechápou, že symptomy RA, jako je únava nebo bolest kloubů, se mohou dotýkat schopnosti jedince účastnit se normálního života, i když tento člověk vypadá jinak zdravě.
Jde tedy zejména o to, seznámit okolí se svojí nemocí. Lépe se pak vcítí do vašich potřeb a vyhnete se možnému nepochopení.
Artritida se velmi dotýká členů rodiny. Pokud pacienta s RA bolí klouby, nemůže se plně věnovat domácnosti, úkolům s dětmi, výletům atd. Je potřeba přijmout věci tak jak jsou.

 
Revmatoidní artritida může s sebou přinášet i značné finanční náklady, které zahrnují ztrátu příjmu způsobenou omezením schopnosti pracovat nebo dokonce ztrátou zaměstnání.

 
Něco málo ze statistik:
všechny druhy artritidy, včetně RA, jsou druhým nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti; větší ztrátu pracovních dní způsobují pouze onemocnění srdce
Pokud se srovnají osoby s revmatoidní artritidou (RA) se zdravými jedinci, ve stejném věku a pohlaví, mají:
2krát vyšší pravděpodobnost, že budou hospitalizováni
3krát vyšší přímé náklady na léky
10krát vyšší pravděpodobnost, že ztratí zaměstnání z důvodu invalidity
 

Tedy:

- říkat "ne" je úplně v pořádku

- určete si priority

- naučte se plánovat - cvičení, odpočinek, úkoly

- udělejte si na sebe čas

- netrapte se, pokud právě nyní nemůžete vykonat naplánovanou akci, např. úklid, ono to neuteče

- naučte se odpočívat, nepřepínejte se

- zapojte rodinu do domácích prací

- myslete pozitivně

- nebojte se s psychickými problém svěřit odborníkovi

 

Co říkají alternativní medicíny? Inu je to trošku legrační, ale přesto vkládám:

Buďte více sobečtí!

Artritiční pacienti často trpí tzv. samaritánským komplexem: Myslí hlavně na druhé, projevují přehnanou ochotu pomoci a pečovat, někdy mohou být dokonce podlézaví až prospěchářští. Zkuste změnit tento postoj na pozitivní a egoističtější? Zde je několik rad, jak na to:

- vystavte si doma všude fotky, na kterých jste pouze vy samotní.

- začněte malovat nebo kreslit, vyberte si sami předlohu, pokuste se ji nakreslit jemně a uvolněnými tahy - s málo rohy a hranami.

- a hlavně: buďte odvážnější, zkuste si stát za svým názorem, přihlaste se do kurzu řečnění, abyste se mohli při diskuzích lépe hájit. 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Anketa