< návrat zpět

Psoriáza neboli lupénka

Psoriáza je chronické, zánětlivé, kožní, autoimunitní onemocnění, které se projevuje výsevem rudých či nachových, ostře ohraničených ložisek s nánosem stříbřitých šupin.

Tato často svědivá a bolestivá ložiska mohou praskat a krvácet. Nejčastějším místem výskytu jsou lokty, kolena, oblast beder a kštice. Může se však vyvinout kdekoli, včetně nehtů, dlaní, plosek nohou, genitálu a vzácně i obličeje. Léze bývají symetrické, tj. nacházejí se na stejných místech na pravé i levé polovině těla.
Je to viditelná porucha kůže, která se bohužel nedá úplně vyléčit. Psoriáza je tedy přesněji řečeno časté, neinfekční, zánětlivé, autoimunitní onemocnění. Toto slovo zná v dnešní době mnoho lidí, neboť lupénka se stává civilizační chorobou.

Odlupování pokožky, které je 7 krát rychlejší než u zdravé pokožky je častou součástí lupénky.  Psoriáza se objevuje většinou mezi desátým až třicátým rokem života, ale může v podstatě začít kdykoli.

Je několik druhů lupénky a mezi zvláštní formu psoriázy patří například i psoriáza kloubů, která je velice podobná revmatoidní artritidě:
Psoriatická artritida postihuje přibližně 30 % nemocných s psoriázou. Onemocnění kloubů se objevuje nejčastěji do 10 let od vzniku kožních projevů. Jedná se o zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje kromě kůže i klouby. Psoriatická artritida postihuje drobné klouby na rukou a nohou, ale někdy také krční a bederní páteř, případně kolenní a hlezenní klouby. V závažných případech dochází ke ztrátě funkce s nevratným poškozením kloubů, často až k trvalému postižení. Ve většině případů provází psoriázu kůže, ale může se vyskytovat také samostatně, bez kožních projevů. Zde je důležitá včasná diagnostika, na které se podílí dermatolog ve spolupráci s revmatologem.

Léčba:

Lupénka je v dnešní době celkem dobře léčitelná, nikoliv však úplně. Vrozená dispozice i při úplném klinickém zhojení zůstává a nelze proto zabránit recidivám.

  • Léky zevní:  krémy, masti, mléka, roztoky nebo gely. Většinou dermatolog nasadí k léčbě kortikoidy. Jsou to léky odvozené od hormonu kúry nadledvin se silnými protizánětlivými účinky. Proto jsou vhodné zejména v akutních fázích. Mají však i nežádoucí účinky.Kožní lékař také může doporučit ozařování, tzv.světloléčbu ( především ultrafialovým světlem). Lze ji absolvovat buď ambulantně nebo při hospitalizaci v nemocnici či v lázních.
  • Léky vnitřní: podávané ústy (per orálně) či injekčně. Tyto léčiva mají spoustu nežádoucích účinků, proto jsou při jejich podávání důležité pravidelné kontroly. Před zahájením a v průběhu léčby pacient podstupuje laboratorní testy. Zcela novou skupinou léčiv u lupénky jsou tzv. biologika.

Více na wikipedii.

... nebo těchto webovkách o lupénce

či si vyměnit zkušenosti se stejně nemocnými na FB.

Komentáře rss

Přidat komentář >

, dffewf odpovědět
Если возникли вопросы, Replica Orologi Svizzeriне освещенные в тематических разделах сайта,orologi replica panerai или у Вас есть предложения или замечанияcheap watches Rolex по нашей работе, Вы можете написать нам!

Menu

Anketa