Kategorie: Přírodní lékárna

Léčba včelím jedem

Léčba včelím jedem

Obecně o včelkách a žihadle
Včelí jed  (odborně označován jako apitoxin neboli apisin) patří do skupiny jedů živočišného původu produkovaného včelou medonosnou. Včela používá jed k sebeobraně proti predátorům, ochraně zásob a včelstva jako celku. Vlastní včelí jed je čirá a bezbarvá tekutina s hořkokyselou chutí s charakteristickou dráždivou aromatickou vůní, která dokáže přilákat další včely k místu prvního bodnutí a zaútočit tak na predátora větším množstvím žihadel a jedu. V momentě, kdy včela bodne, zůstává žihadlo v kůži včetně jedového váčku, který se z těla včely v tu chvíli vytrhne. To je zapříčiněno zpětnými háčky na žihadle. Sama včela po tomto ataku zpravidla umírá. Při aplikaci žihadla přes speciální mřížku včela neumírá.


Včelí jed - složení a účinky
Podle Přidala (2005) je to: „Směs různých chemických látek. Čerstvý jed obsahuje 88% vody a nejméně 18 farmakologicky účinných látek jako enzymy, peptidy a aminy. Kyselina mravenčí nebyla v jedu nikdy prokázána.“
K účinkům včelího jedu řadíme účinky baktericidní, hemolytické, hemorhagické, místně znecitlivující, protizánětlivé a účinky snižující krevní tlak (Handl, 1991).


Co se děje v organismu po včelím píchnutí
Terapie včelím jedem spočívá ve vyprovokování a spuštění obranných a regeneračních vlastností organismu v místě aplikace včelího jedu. To znamená, že použitím včelího jedu donutíme organismus ke zvýšení vlastní obranyschopnosti a to především v místě aplikace. Zdravotní potíže, při kterých může být včelí jed indikován, jsou například revmatické onemocnění svalů, revmatické onemocnění kloubů, ischias, zánět kloubů, otoky při podvrtnutí kotníku bérce, zranění šlach, .........


Aplikace - jak na to?
Jeden z osvědčených postupů aplikace včelího jedu může být například tento:
První den aplikace jednoho žihadla. Sledujeme reakci na aplikaci včelího jedu a druhý den za 24 hodin, za podmínky že se u pacienta neprojevují alergenní reakce na včelí jed, dále aplikujeme 2 žihadla, třetí den 3 žihadla, další dny přidáváme vždy 1 žihadlo a 10. den aplikujeme 10 žihadel. Žihadla by se měla aplikovat po 24 hodinách ve vzdálenosti 4-8 cm od sebe. Následují 3 – 4 dny bez aplikace žihadel s klidovým režimem pro regeneraci a zklidnění organizmu. Pokud potíže přetrvávají, pak dále pokračujeme další léčebnou kůrou. A to tak, že následují 2 týdny, kdy každý den aplikujeme 3 žihadla, poté uděláme 2 denní přestávku, po které zakončíme kúru užíváním 4 žihadel denně po 2 týdny. Vždy po každé aplikaci sledujeme možné alergické reakce na včelí jed. V případě alergických projevů v terapii včelím jedem nepokračujeme. Jedná se jednoduchou a účinně terapeutickou metodu, která je sice mírně bolestivá, ale velmi často s její aplikací nastává zlepšení i u těžších a starších potíží. Při rozhodnutí pro léčbu včelím jedem, zejména pokud jde o aplikaci žihadel, by se léčba měla uskutečnit pod dohledem lékaře (Šindelář, 1991; Richter, 1999).
Pokud se léčíme včelím jedem, nepožíváme žádný alkohol.


Kontraindikace včelího jedu
NEJRYCHLEJŠÍ POMOCÍ PO VČELÍM BODNUTÍ JE ALKOHOL, KTERÝ VČELÍ JED NEUTRALIZUJE.
Léčbu včelím jedem a užívání některých dalších včelích produktů nesmí používat alergici, pacienti s těžkou srdeční vadou, diabetici, pacienti s tuberkulózou plic, pohlavními nebo gynekologickými poruchami. Dalšími negativními faktory pro aplikaci včelího jedu jsou: nízký a velmi vysoký věk, vyčerpanost, velká psychická zátěž, stres, zvýšená tělesná teplota, těhotenství, onemocnění ledvin, onemocnění krve, onemocnění jater, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, onemocnění slinivky břišní, infekční onemocnění, onemocnění CNS, skleróza. Můžou se zvýšit jaterní testy, jelikož tělo bojuje s jedem!


Historie
Léčba je stará asi 3000 let. Proces je podobný akupunktuře, namísto jehel se ale používají žihadla. Včelí jed hraje klíčovou roli, čínští lékaři jej považují za přírodní lék. Včely tak vlastně fungují jako malé injekce. Nejen v Číně, ale i v Evropě se můžete setkat s klinikami, které se zaměřují na léčbu za pomoci včelího jedu. Včelí jed používali v dřívějších dobách Egypťané, Arabové, Řekové i Římané. Včelím jedem léčil dnu údajně Karel Veliký a Ivan Hrozný.


Současnost
Od roku 2007 je tato léčba v Číně uznávána zákonem. Lékaři oficiální medicíny z mnohých zemí a nejen z Číny začali uplatňovat tuto metodu léčení při těžkých případech revmatismu. Technika léčeni tímto způsobem je úplně jednoduchá. Je to mírně bolestivá, nicméně však velice jednoduchá a účinná terapeutická metoda. Často s její pomocí dojde ke zlepšení i u těžkých a zastaralých případů.

 
Zdroj:
http://www.capis.cz/vceli-jed/
Více zde: https://www.apiterapie-hajek.cz/lecba-vcelim-bodnutim/

Menu

Anketa