Kategorie: Přírodní lékárna

Kostival lékařský

Kostival lékařskýZkuste mast z kostivalu na bolavé klouby. Kostival lékařský byl v ČR vyloučen z oficiálních lékopisů a doporučuje se jen k vnějšímu použití.

Popis:
Statná, vytrvalá bylina až 1 m vysoká.


Kde ho najdeme?
Příkopy, břehy, vlhké louky, lužní lesy, křoviny, zaplavovaná pole, vlhká rumiště, podél cest, preferuje půdy vlhké.
Obsahuje slizové látky, silice, třísloviny, alkaloidy symphytocynoglossin a jeho štěpný produkt konsolicin, intermedin a acetylintermedin, glykosid konsolidin, allantoin, asparagin, symphytyn, echimidin, laziokarpin, metylpyronin, lykopsanin, acetyllykopsamin, škrob, triterpeny, aminokyseliny, pryskyřice, cholin aj.
Sbírá se zejména kořen, méně list. Kořen se sbírá na jaře před začátkem vegetace nebo na podzim (září, říjen), přednostně se užívá čerstvý, lze jej uskladnit v písku podobně jako mrkev nebo křen.Droga je bez zápachu, má svíravou a nahořklou chuť. Na průřezu musí být bílá.  Možno jej ale i sušit a to po omytí a rozpůlení na slunci nebo při umělém sušení za teplot do 45 °C.


Účinky pro revmatiky
Především zmírňuje bolest a podporuje regeneraci tkání. Dle J.A.Zentricha pomáhá hojit zlomené kosti, příznivě působí při zánětech, podvrknutí, výronech, pohmožděninách, bércových vředech, menších popáleninách či omrzlinách. Používá se kořen.

 

Obklad:
20 dkg kostivalu svaříme s 1/4 litrem vody.

Mast:
Do 1/2 kg sádla přidáme 2 hrsti nakrájených očištěných kořenů (příp. i listů) a vše 10 minut smažíme. Druhý den mast mírně zahřejeme, přepasírujeme přes plátýnko a slijeme do kelímků.


Kostivalové kašovité obklady:
Dobře usušené kořeny pomeleme na moučku; v šálku vřelé vody, do které jsme přidali několik kapek jedlého oleje rychle smícháme na kaši, natřeme na plátěný hadřík, teplé položíme na nemocné místo a zabalíme.

Menu

Anketa