Kategorie: Přírodní lékárna

Bylinná směs na artritidu

Bylinná směs na artritidu

Bylinná směs: smícháme stejná množství oddenku puškvorce, pýru a osladiče, kořene bedrníku a andělíky, listu břízy, natě srdečníku. Lžíci směsi zalijeme 2 sklenicemi vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pijeme půl sklenice třikrát denně.

O jednotlivých bylinkách ze směsi podrobněji (ať víme, zda nemáme na některou bylinku kontraindikace):

Puškvorec

Kořen je v síle palce, je až 1 m dlouhý a v čerstvém stavu má kořenitou chuť. V suchém stavu je příchuť mírnější. Sbírá se brzy na jaře nebo později na podzim. Oddenek puškvorce má posilující moc, a proto se používá při všeobecné slabosti trávicích orgánů, při nadýmání žaludku a střev, jakož i při kolikách - kolikových záchvatech. Velmi dobře pomáhá i při onemocněžláz a dně. Velmi přispívá k ohřátí a odhlenění flegmatického žaludku a střev. Lze ho též doporučit při lenivosti střev a poruchách výměny látkové (látkový metabolismus), jakož i při chudokrevnosti (bledničce) a vodnatelnosti (otoky). Hubenost - mimořádně hubení lidé, kteří neztratili váhu z nedostatku potravy, by měli pít čaj z puškvorce a občas by měli použít plnou koupel s přísadou kořene. Puškvorec odstraňuje nechutenství, pomáhá při poškození ledvin a je dobrým prostředkem na pročištění celého těla (detoxikace, čistí krev). Jestliže kuřák pomalu prožvýkává sušený kořen, může se zbavit své závislosti na kouření - tabáku. Slabé oči se posilní, jestliže častěji potřeme zavřená víčka očí čerstvou šťávou z kořene puškvorce. Šťávu necháme působit několik minut a pak ji smyjeme studenou vodou.

Pýr

Pýr je univerzální léčivka. V první řadě slouží k otokům - odvodňuje organismus. Jako močopudný a pročišťující prostředek se používá při nemocech močových cest a ledvin.

Detoxikace - detoxikuje organismus, pomáhá při látkové výměně (metabolismu) a rozrušuje ledvinové a močové kaménky. Hodí se k léčení kožních nemocí, včetně lupénky. Revmatoidní artritida - má působení protirevmatické. Snižuje hladinu cholesterolu.
Pýr se dále používá při nemocech dýchacích cest. Chrání sliznice celého těla. Pýr celkově posiluje organismus. Zevně se používá formou klystýrů při vnitřních hemoroidech.

Osladič

Je druh kapradiny, Osladič obecný je hořčina s pryskyřičným charakterem, obsahující saponin, sliz a sliznice. Pryskyřičná hořčina je účinná proti střevním parazitům. Sliz a saponin (obsažený v čerstvém oddenku) usnadňuje odhleňování. Podporuje tedy vylučování žluči a působí mírně projímavě. V lidové tradici byl používán k léčbě žlučníku a zácpy.

Bedrník

V tradičním léčitelství se bedrník obecný užívá k odstraňování a rozpouštění ledvinových kamenů, na podporu imunity a celkově k podpoře detoxikace. Při onemocnění horních cest dýchacích se podával kvůli svému sekretolytickému účinku zvyšoval sekreci sliznic a tím podporoval lepší průběh tohoto onemocnění. Pokud je používán zevně, má hojivý účinek. V léčitelství se podával ve formě tinktury nebo prášku.

Bedrník není vhodný v těhotenství a pro osoby po zánětu ledvin. Předávkování může způsobit vzhledem k obsahu kumarinů fotosenzibilitu (přecitlivělost na světlo). Jako zajímavost lze uvést, že v minulosti se jím kořenilo pivo.

Někdy se u některých národů používají i čerstvé listy jako koření. Listy z důležitějších látek obsahují silice, furokumarin, pimpinellin, kumariny, třísloviny, saponiny, vitamín C a karoten. Podporují látkovou výměnu, pomáhají při poruchách trávení, podporují chuť k jídlu a také zvyšují sekreci trávicích šťáv.

V různých kuchyních se lístky bedrníku se přidávají do polévek, omáček, koření se jimi hlávkový salát. Lze je rovněž přidat do majonézy, bylinkového másla, tvarohových pomazánek. Bedrník se například používá v italské, francouzské, španělské, ale i v německé a anglické kuchyni.

Na závěr je dobré uvést varování bylinkářů bedrník (podobný bedrník větší) patří mezi rostliny z čeledi mrkvovité (Daucaceae), jak již bylo zmíněno, a proto lze sběr doporučit opravdu jen tehdy, umí-li sběrač rostliny spolehlivě rozeznat v čeledi mrkvovitých se nalézají i smrtelně jedovaté druhy.

 

Andělika

Kořen užitý vnitřně tlumí křeče a bolesti břicha. Stimuluje nervovou činnost, působí proti stresu. Pomáhá při látkové přeměně. Reguluje činnost žláz s vnitřní sekrecí. Tlumí menstruační bolesti. Zpevňuje cévní stěny. Droga se dá použít i v koupelích při bolestech svalů a revmatismu. Působí potopudně a močopudně.

Bříza 

List břízy je skvělým diuretikem, vhodným při revmatismu, dně a nemocech ledvin a močových cest. Droga (bylina) má též potopudné účinky. Zbavuje organismus chloridů a jiných solí. Snižujei krevní cholesterol. Pupeny pomáhají při osteoporóze a při nemocech slinivky břišní - pankreatu a sleziny. Koupele z březového listí pomáhají při revmatismu a při otocích.

Březová míza se používá jako vlasové tonikum.

 

Srdečník

Tato rostlina je výborným lékem na všechna srdeční onemocnění, související zejména s vysokým krevním tlakem. Čaj pomáhá při slabosti a poruchách funkce srdečního svalu, tiší bolesti srdce a léčí anginu pectoris. Zvětšuje diastolu (dobu plnění srdečních dutin krví) a snižuje tepovou frekvenci srdce.

Ne méně důležité použití srdečníku v bylinkářské praxi souvisí s jeho výraznou schopností uklidňovat organismus. Droga blahodárně působí na nervovou soustavu, proto je ve spojení s prvním účinkem prvotřídním lékem při srdeční neuróze. Jejího působení na nervovou soustavu se využívá i při neklidu v klimakteriu (přechodu), při nervozitě, úzkosti, migréně, bolestech hlavy, přepracovanosti a srdečních obtížích způsobených zvýšenou činností štítné žlázy. Značně uklidňujícím účinkem na celý organismus se srdečník podobá kozlíku, v některých případech dokáže být ještě silnější.

 

Zdroj: www.bylinkyprovsechny.cz

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Anketa