Kategorie: Přírodní lékárna

Bršlice - kozí noha

Bršlice - kozí nohaÚčinná bylinka především na dnu, ale díky protizánětlivým účinkům i na revma.

Účinky
Užívá se zejména k léčení dny. Při dně dochází k extrémnímu nahromadění kyseliny močové v krvi a následné bolesti kloubů jsou typickými symptomy této nemoci. Krystaly kyseliny močové se hromadí nejen v kloubech, ale také ve sliznicích, vazech, v kůži a v ušních chrupavkách. Postiženy jsou také ledviny, pokud je nemoc neléčena, může dojít až ke vzniku ledvinových kamenů.
Bršlice obsahuje 2 x více vitaminu C než kadeřávek, dále velké množství provitaminu A a bílkovin, výjímečně vysoký obsah minerálů a stopových prvků jako: železo, mangan, měď, titan a bór.
Dále éterické oleje a kumariny, které podporují tvorbu antikoagulantů, látek snižujících srážlivost krve – dobrá prevence embolií.
Ve spisech Hildegardy z Bingenu je bršlice popisována jako vzácná klášterní bylina, která byla cíleně kultivována, se píše, že:
- podporuje trávení, rozpouští kyselinu močovou (důležité při dně), projímavá, antirevmatická, odvodňuje a působí protizánětlivě.

Užití
Zábal - pro přípravu zábalu, který se používá jako obklad na bolavé klouby či na nehojící se rány použijeme hrst listů. Listy prolijeme vlažnou vodou a necháme po dobu cca 10 minut louhovat. Poté namáčíme kapesník či čistý hadr v roztoku a přikládáme na bolavá místa. Nebo přikládáme přímo listy.
Do jídla  – přidáváme do salátů. Můžeme přidat také do karbanátků a dalších vařených pokrmů. Využití je široké.
Nálev – z bršlice – 250ml před jídlem max. 3 týdny.


Sběr
Abychom získali co nejvíce cenných látek, sbíráme oddenek a listí před rozkvětem bylinky.
Tam, kde ji nechceš, ji prostě sněz. Její chuť se hodně podobá nati petržele nebo celeru, je jen trochu více “ořechová”, ale není zdaleka tak náročná na péči jako petržel.


Výskyt
Vzhledem k jejímu sklonu vyskytovat se ve velkých skupinách, je bršlice snadno k nalezení a sklizeň tudíž netrvá příliš dlouho. Během vaření, podobně jako špenát, hodně slehne, takže při sběru nešetříme. Bršlice není příliš vybíravá, roste opravdu téměř všude. Zahrádkáři je považovaná za plevel, kterého se dá těžko zbavit.

 

Zdroj:

www.bylinkopedie.cz

www.silaprozivot.com

www.bylinkyproradost.cz

 

Menu

Anketa