< návrat zpět

Operace krční páteře - fixace

 

Podstoupila jsem operaci krční páteře. Jednalo se o vychýlení třetího obratle o dvě třetiny. Vlastně po dvaceti letech s artritidou jsem šla poprvé na rtg krční páteře, jelikož jsem měla větší bolesti. Ukázalo se toto rizikové vychýlení, které by při prudším pohybu mohlo vést k ochrnutí všech končetin nebo dokonce jak mi řekl lékař - tady jde o život! Takže nastal celkem „fofr" a musela jsem během krátké doby na operaci.

Co to obnáší?

Pobyt v nemocnici je celkem krátký, pokud nejsou komplikace, pátý den jdete domů. Tedy hovořím o zkušenosti se spondylochirurgií v Motole.  Je potřeba se připravit na to, že Vám ostříhají a vyholí vlasy nad uši. Bolesti jsou sice větší, ale ne takové, aby se nedaly zvládnout, my revmatici jsme zvyklí na ledasco. Nepříjemná byla hlavně migréna, ale trvala tak čtyři dny, pak už jen v noci, kdy jsem musela spát s hlavou výš, abych se vyhnula bolestem a mohla usnout.

Třetí den po operaci se už vstává. Musí se nosit speciální límec, který se může sundat jen pokud člověk leží. Nosí se 6 až 12 týdnů, dle RTG a individuálního případu pacienta.

V těchto týdnech se nesmí pracovat na notebooku, psát smsky, zvedat ruce nad hlavu, něco zvedat a řídit auto (kvůli límci, policisté by sebrali řidičský průkaz).

Hybnost:

Po operaci je potřeba počítat s omezenou hybností, která je zmenšená asi na 20 procent. V případě, kdy lékaři spojí obratle až s lebeční kostí, je hybnost nulová.

Zkušenosti a na co si dát pozor, moje poznatky:

•-          Dát si pozor na intubaci - mě se nepodařilo zaintubovat, jelikož po letech s RA jsou obratle natolik hnuté a omezená hybnost čelistních kloubů, že se to muselo udělat specielním nástrojem z ORL a stejně byla možnost, když se to nepovede, že budu muset podstoupit tracheotomii.

•-          Kdo má problém se žaludkem a lékaři ho chtějí posílat na vyšetření žaludku - gastroskopii - POZOR - pokud Vás zlobí už pár let krční páteř, může dojít při tomto vyšetření k ochrnutí. Upozornila mě na to jedna lékařka, která znala případ revmatičky, která při tomto vyšetření ochrnula, jelikož obratle jako jiné klouby už měla zdegenerované tak, že pak stačí jen trochu a je malér!

•-          Včas chodit na rentgen, aby se vědělo, jak se obratle díky artritidě vychylují . Já nechávám vše na poslední chvíli, takže bylo za minutu dvanáct. Pak už je páteř v takovém stavu, že stačí prudčeji kýchnout a člověk je nevratně ochrnutý. 

            Nespoléhat na lékaře a sám si všechno hlídat!

Nyní jsem ještě v období, kdy nosím límec, takže o dalším průběhu, rehabilitaci a dalších posbíraných zkušenostech budu informovat.

Aktualizace 5. května 2010:

Můžu konečně po čtyřech měsících přestat nosit límec (poslední dva měsíce jen měkký molitanový) a začít s mírnou rehabilitací. S hybností jsem spokojená. Do všech stran to trochu jde, takže to nebrání běžnému životu. Ovšem záklon nejde vůbec. S čímž asi souvisí i to, že moc neotevřu ústa. Je s tím trošku problém při jídle a velký problém u zubaře, který mi řekl, že při takhle malém otevření pusy, by zadní stoličky v případě potřeby, ošetřit nešly :-(

Jinak je všechno fajn, bolesti, co byly před operací zmizely úplně.

 

 

N

Komentáře rss

Přidat komentář >

, - odpovědět
wow, ja mam bolesti uz18let, je mi 31 a reklimi,ze mam artritidu jak 80leta zena , boli to strasne , nekdy ani nejde vstat, mam jit na operaci ci co? ted me jen krmi praskama :(
, - odpovědět
To je fajn že si to zvladla jsi holka šikovná přeji ti t se ti to zlepši

Menu

Anketa