Kategorie: Novinky

Lindberg - letec s RA, jako jeho děda

Lindberg - letec s RA, jako jeho dědaVnuk významného letce Charlese Lindbergha (první člověk, který sám nonstop letem překonal Atlantik) Erik je také pilotem a má revmatoidní artritidu. Jak bojuje s touto těžkou nemocí?

Erik Lindbergh - vnuk legendárního letce Charlesa Lindberga - má více než polovinu života revmatoidní artritidu (RA). "Byl jsem diagnostikován ve věku 21 let," říká. "Bylo zpočátku těžké se s tím vypořádat."
Erik, nyní 48 let, zdědil dobrodružství po svém dědečkovi. Před tím, než se u něho objevila RA, byl všestranným sportovcem, dělal vše od gymnastiky přes lyžování až po horolezectví. Pak přišla jeho první stopka: Po vyčerpávajícím 17 hodinovém stoupání na Mount Rainier ve Washingtonu cítil Erik pocit bolesti a ztuhlosti v zápěstích a kolenech.


"Nejprve jsem připisoval příznaky nadměrnému vyčerpání," vzpomíná. "Kdyby mě bolelo jedno zápěstí, přičetl bych to nadměrné námaze, ale když mě začalo bolet druhé zápěstí, přišlo mi to divné, protože jsem ho moc nepoužíval. "
Erik byl léčen standardními protizánětlivými prostředky, ale jeho příznaky pokračovaly a zhoršovaly se po více než deset let. Bojoval s každodenními úkoly a přitom se mu stále dařilo sledovat stopy svého dědečka, když získal licenci pilota. Bohužel, vážné vzplanutí  nemoci ho vyřadilo z pilotování na celá léta. Co je horší, byly chvíle, kdy sotva mohl chodit a myslel si, že se bude muset vzdát své kariéry pilota a letového instruktora.
"Nakonec jsem dosáhl bodu, kdy jsem přijal svou situaci, to že jsem chronicky nemocný. To mi změnilo myšlení a rozhodl jsem se najít další smysl života."


"Správná péče mi pomohla k novému životu."
Dvojitá náhrada kolenního kloubu vrátila hodně z Erikovy mobility. Lékaři mu nasadili ty správné léky a zahájil týdenní injekci biologického léku založeného na sloučeninách vyrobených z živých buněk. "Ty mi pomohly získat spoustu síly a lepší pohyblivost," říká. "Neznamená to, že jsem každý den bez bolesti, ale je to zvládnutelné."
Erik, který dnes žije v blízkosti Seattlu, může nyní opět dělat to, co miluje, včetně lyžování a létání. V roce 2002 letěl sólový transatlantický let ke 75. výročí tohoto letu svého dědečka, což bylo s jeho RA a umělými koleny velkou výzvou. Pro charitu tímto letem získal více jak milion dolarů, jeho let dokumentoval History Channel. Erik také podporuje programy, které povzbuzují děti, aby přijaly nejmodernější technologie a propaguje projekty pro vývoj letadel poháněných ekologickým pohonem. Založil nadaci X space, která navrhuje a řídí veřejné soutěže na podporu a vývoj nových technologií, které by mohly prospět lidstvu.
A to není všechno - věnuje se zvyšování povědomí o RA a její léčbě. „Můj vzkaz pro každého s RA je, že tam je naděje,“ říká. "Nové pokroky v léčbě, chirurgii a náhradě kloubů - to vše nabízí pacientům s RA novou šanci žít život co nejvíce."

Je to bojovník!

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Anketa