Kategorie: Novinky

Důležitý údaj Vaší artritidy DAS 28

Toto skóre je jeden z údajů, který musí být vyplněn v žádosti o biologickou léčbu. Přesněji řečeno, Váš lékař ho musí vypočítat a výše tohoto skóra musí splnit vysokou aktivitu nemoci.

Aktivita revmatoidní artritidy se mění v závislosti na přirozeném průběhu onemocnění, ale také díky terapii. Projevy aktivní RA jsou bolestivé oteklé klouby, dlouhá ranní ztuhlost, celková slabost, únava, zvýšená FW a CRP. K hodnocení aktivity se používá osvědčená metoda a tou je index DAS 28, kdy se hodnotí 28 kloubů (PIP, MCP, lokty, ramena, kolena). Index DAS 28 tedy zahrnuje počet oteklých a bolestivých kloubů, hodnocení aktivity pacientem na VAS a také sedimentaci erytrocytů. Tyto hodnoty se dosadí do vzorce a tím se stanoví index DAS 28.

Ptejte se svého revmatologa na Vaše DAS 28!

***
 Skóre DAS 28, tedy míra aktivity onemocnění, se počítá z těchto parametrů:
- počet bolavých kloubů
- počet oteklých kloubů
- VAS skóre (stupnice 0 - 100, kdy 0 je žádná bolest a 100 příšerná k nevydržení)
- sedimentace

***

DAS skóre si můžete vypočítat i sami. V tomto odkaze najdete tabulku, kam napíšete příslušné údaje a kalkulátor Vám Vaše DAS skóre vypočítá.


***

Tabulka vyhodnocení skóre DAS 28:
Vysoká aktivita: DAS 28 větší než 5,1
Střední aktivita: DAS 28 od 3,2 do 5,0
Nízká aktivita: DAS 28 od 2,6 do 3,1
DAS menší než 2,6 - zánět se neprojevuje, pacient je v remisi

***

Biologickou léčbu je možno žádat jen v případě, že se aktivita RA, dle výše uvedené tabulky, řadí do vysoké aktivity nebo střední aktivity onemocnění. Tedy DAS 28 musí být vyšší než 3,1.

Jaké je Vaše skóre?
Komentáře rss

Přidat komentář >

, dffewf odpovědět
Если возникли вопросы, Replica Orologi Svizzeriне освещенные в тематических разделах сайта,orologi replica panerai или у Вас есть предложения или замечанияcheap watches Rolex по нашей работе, Вы можете написать нам!

Menu

Anketa