Kategorie: Novinky

Čínské houby na autoimunitní onemocnění

Čínské houby na autoimunitní onemocnění

Užití hub je vhodné konzultovat s odborníkem na TČM. Stejně jako klasická západní medicína, tak i léčba alternativní může mít nějaké vedlejší účiky. Ne každému "sedne" vše a je mu ku prospěchu. Je třeba si vše pečlivě nastudovat. Do článku dávám tedy jen základní informace. Třeba se pro Vás stanou inspirací v další důkladnějším pátrání v oboru čínských hub :-)

 

Cordyceps (housenice čínská)

Housenice čínská je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své léčivé účinky je v čínské medicíně používána více jak 1200 let. V Číně je cordyceps tradiční lék a je hodnocen z hlediska léčivých vlastností na stejné úrovni jako Reishi a ženšen.

Jak působí?

Cordyceps působí na imunitní systém tím, že je schopen ho nejen posílit, ale i v případě potřeby utlumit. Tento adaptogen má i protiinfekční a protizánětlivé vlastnosti. Zánět je sice obranná reakce organismu, ale také třeba v případě autoimunitních nemocí zdraví škodí. A právě tady se nabízí uplatnění tlumících schopností. Dalším příkladem nadměrného působení zánětů jsou srdeční choroby a také rakovina.

Čínské legendy a mýty hovoří o této uctívané léčivé houbě a jejích účincích v průběhu tisíciletí. První písemná zmínka o Cordycepsu pochází z Číny, z roku 620 našeho letopočtu.

Na autoimunitní onemocnění?

Protože bylo zjištěno, že tato parazitická houba kromě jiného dokáže výrazně modulovat činnost imunitního systému, je i předmětem nejrůznějších zkoumání a klinických studií. Studie také odhalily, že Cordyceps je schopen ovlivňovat také autoimunitní zánětlivá onemocnění (včetně chronické hepatitidy, lupusu, nebo třeba chronického onemocnění ledvin a diabetu). 

 

 

Další houby stručněji:

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá) je jednou z nejceněnějších hub tradiččínské medicíny. V překladu znamená božská houba nesmrtelnosti“. Její účinky se využívají již více jak 4.000 let. Reishi má výrazný stimulační účinek na imunitní systém, hlavně makrofágy, a aktivizuje výrazně NK buňky (přirození zabíječi) a dendritické buňky. Dokáže se poprat s E.coli, B.dysenterie, B.Pseudomonas, pneumokoky, streptokoky, stafylokoky a jinými koky...

Druhou oblastí, kde Reishi používáme, jsou únavové stavy. Jelikož pomáhá doplňovat spíše yin a krev, tak je výborná hlavně u žen. Reishi má též tropismus k plicím. Stejně jako většina ostatních hub dokáže imunitní systém stimulovat, pokud je slabý, ale také ho regulovat, pokud je jejho odpověď nepřiměřená. Toho se využívá u různých autoimunitních či alergických problémů.

Reishi používáme u chronických zánětů. Spolu s Coriolem a Auriculárií u různých zánětů pohybového aparátu (třeba u revmatoidní artritidy).

 

 Auricularia (ucho Jidášovo, bolcovitka chlupatá) je v čínské medicíně ceněná pro široké spektrum účinků na lidský organismus. Je bohatá na minerály, vitamínů i polysacharidů a kromě dalšího je zdrojem antioxidačního melaninu.

Má též výrazné protizánětlivé účinky a to jak u akutních, tak i chronických zánětů. Proto se používá spolu s Reishi a Auriculárií u zánětlivých onemocnění pohybového aparátu. Nebo s Chagou či Hericiem u zánětů trávicího traktu - Crohn či ulcerózní kolitida. Nebo spolu s Cordycpesem při zánětu močového měchýře.

 

Polyporus (choroš oříš) patří mezi dřevokazné chorošovité houby, které můžeme najít na bazích zdravých listnatých stromů, ale také na poraněných či mrtvých stromech a pařezech. Nejčastěji napadá duby, habry a buku. Plodnice Polyporu vyrůstá z třeně, který odstupuje od stromu a větví se na další malé houbové nožky“. Na nich jsou pak drobné, pravidelné a dovnitř vmáčklé kloboučky, vytváří tak jakýsi trs. Díky tomu může mít celá plodnice i více než 50 cm v průměru. Polyporus rostě v mírném pásmu, tj. v Severní Americe, Evropě i Asii. Je možné jej najít i v u nás, a to hlavně v Polabí, v jižních Čechách, na Moravě atd. Poptávka po houbě je vysoká, takže se houba pěstuje i komerčně.

 

A jaké zkušenosti máte s houbami Vy? Pište do komentářů!

 Zdroj: www.cordyceps.info

www.tcmvysocina.cz

 

Jaké jsou Vaše zkušenosti s čínskými houbami? Pište do komentářů!

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Zdraví odpovědět
Čínské medicíně by se mělo v česku věnovat více, přináší velmi mnoho výhod pro naše zdraví. Mají zde alternatiní léčby a některé zdravé bylinky a houby opravdu pomáhají.

Menu

Anketa