Kategorie: Novinky

6 věcí, které možná děláte špatně

6 věcí, které možná děláte špatněSnažíte se žít plný a aktivní život s revmatoidní artritidou. Rozpoznáváte však některou z těchto běžných chyb?

1. Léčba u správného odborníka
Váš praktický lékař může diagnostikovat RA. Je ale vhodné navštívit odborníka.
Revmatologové jsou lékaři, kteří jsou odborníky na léčbu RA a dalších typů artritidy. Revmatolog má nejvíce praxe  v lécích, které léčí RA a najde ten nejvhodnější pro vás.


2. Trávíte příliš mnoho času na gauči
Potřebujete odpočinek, ale ne příliš.
Když trpíte bolestmi kloubů a únavou, je těžké vstát a pohybovat se. Ale pravidelné cvičení je klíčové pro vaše zdraví. Příliš dlouhé ležení není prospěšné. Provádějte jemné cvičení, jako jógu a tai chi. Můžete také cvičit v teplém bazénu.
Když se cítíte lépe, zvyšte svou aktivitu. Přidejte silový trénink (můžete použít posilovací stroje v tělocvičně, ruční závaží, odporové pásy nebo vlastní tělesnou hmotnost), abyste posilnili svaly kolem kloubů. Prospěje to vašemu srdci, kostem a náladě.
Poraďte se s vaším revmatologem nebo fyzioterapeutem o nejvhodnějším cvičení. Chůze může být dobrým cvičením pro lidi s RA. Může se provádět kdekoliv a zdarma. Koupání a vodní aerobik jsou také dobrou volbou.


3. Nenavštěvuji revmatologa
Když se cítíte dobře, přestáváte lékaře pravidelně navštěvovat? Potřebujete pravidelné prohlídky, abyste se cítili dobře a udržovali léčbu na správné cestě.
Během pravidelných návštěv bude revmatolog zjišťovat, jak se vám daří, jak dobře léčba probíhá, zda nemáte nějaké vedlejší účinky a zda není nutné upravit léčbu.


4. Neužíváte všechny léky
Pokud vám lékař předepsal více než jeden léčivý přípravek, má pro to dobrý důvod. Jeden z těchto léků může ulehčit vaši bolest, zatímco druhý pomáhá zastavit poškození kloubů.
Pokud si nejste jisti k čemu své léky berete nebo proč je potřebujete, zeptejte se svého lékaře. Také se ptejte na vedlejší účinky.

5. Neberete léky, když se cítíte dobře
Možná budete v pokušení vynechat léky v dnech, kdy se budete cítit lépe. Nedělejte to.
Chybějící dávka může způsobit návrat bolesti a může být těžší získat později úlevu. Vaše RA by se také mohla zhoršit.
Některé léky musí zůstat ve vašem krevním řečišti na určité úrovni, aby byly účinné. Pokud je přeskočíte příliš často, krevní hladiny léků klesnou a mohlo by tak dojít ke vzplanutí RA. Můžete zapomenout na dávku jednou za čas a to je v pořádku. Stačí ji vzít, jakmile si vzpomenete (ale neužívejte dvojnásobnou dávku).

6. Podívejte se na svou náladu
RA může být bolestivé a náročné. Je normální, že se občas cítíte smutně, bez nálady. Pokud se však začnete cítit depresivně - stav je dlouhodobý, najednou nemáte rádi to, co jste rádi měli, nic vás nebaví - informujte svého lékaře, abyste se mohli léčit a cítit se lépe.
Váš lékař vás může poslat za odborníkem a v případě potřeby předepsat antidepresiva. Možná se také budete chtít připojit ke skupině, co podporuje osoby s RA - Revma Liga ČR.

Menu

Anketa