Kategorie: Můj blog

Vlk versus revmatička a další postřehy

Vlk versus revmatička a další postřehy

 

(22. 9. 2016)


Tak máme léto za námi a já po delší odmlce píšu opět pár postřehů z léta a z mých oblíbených výletů.
Byli jsme se podívat na Šumavě, kde jsme navštívili nový šumavský hit a to výběh pro vlky. Rozdíl oproti zoologické je v tom, že tady je vlk ve volné přírodě, sice oplocené a tak má striktně určené své teritorium, ale alepoň nějaké zdání volnosti. Na webovkách psali, že je to bezbariérové s dopomocí, tak hurá tam. Na místě jsme se ptali ještě přímo v infocentru v Srní, jestli to jde zvládnout a prý bez problémů.
No tak na místě jsem hnedle viděla, že to tedy bez problémů asi nebude. Teda takhle, vozíčkář se veze, ten je v pohodě. Ale očistec je pro toho, kdo vozík tlači a že tady musí tlačit minimálně jeden, nejlépe dva statní jedinci. Ona totiž část stezky vede lesem mezi stromy a terén je nahoru dolu, s dost velkým převýšením. Čili šup pět metrů prudce nahoru a šup pět metrů zase dolů. Pár stovek metrů tohoto terénu jsme tedy s jistým úsilím překonali a dostali se na rovninu, dřevěnou vyhlídku, odkud jsme se snažili zahlédnout nějakého toho vlka. Je jich tam pět, tak se musí trošku hledat. Je to hezky udělané, muselo to dát hodně práce, hlavně v takovém terénu. Investice  90 milionů. V ceně je i rozlehlé vybetonované záchytné parkoviště na začátku cesty (v centru CHKO Šumava!?) a domek s vnitřní expozicí. Vozíčkář ale tohoto parkoviště nevyužívá, protože pro nás je cesta k vlkům zkrácená a parkuje se normálka u lesa.
Shrnutí je takové, že jednou stačilo, vlka jsem viděla jednoho stočeného do klubíčka, můj doprovod, co mě tlačil, utírá pot ještě teď. Když si člověk přepočítá kolik stojí jeden vlk, dopočte se částky 18 milionů. Jééé, to se vlk má a nám revmatiků nechtějí schválit biologickou léčbu za 300 tisíc ročně. Hmmm... smutné. Ale závidět se nemá, že? :-)


Také se musím vyznat ke své lásce k památkářům. Navštívili jsme nově zrekonstruovaný památník  Mistra Jana Husa  v Husinci. Pro invalidu je tento objekt zcela nepřístupný. Cena rekonstrukce 25milionů. Ovšem památkáři zatrhli jakékoliv zásahy a úpravy, takže každý schůdek musel zůstat na svém místě. Ani nájezd nepovolen. Přitom by to nebylo o velkých změnách, protože se jedná o malý nízký domek. Ale bohužel. Člověk neprojde ani průchodem (schod tam a schod ven) do zadní zahrady, kde je bezbariérové WC.  Tomuto paradoxu jsem se musela smát.


Návštěva Žatce a Chrámu chmele a piva také nebyla bez problémů. Jedna původní budova je předělaná na expozici a přístupná jen částečně (díky velké ochotě průvodců, opravdu se snažili vyjít vstříct), zásadní zásahy do budovy památkáři nepřipustili, tedy je nákladním výtahem přístupné jen první patro. Vedle v rámci pivního náměstíčka je taková rozhledna s vnitřním výtahem a 3D projekcí. Ta je nově vystavěná, vozíčkář tam zajede na šířku jen tak tak. Ale pak to 3D promítání stejně nevidí, jelikož po stranách  je zábradlí udělané z jakéhosi dírkovaného plechu, takže nic moc vidět není. Škoda, stačilo použít jiný materiál. Na to, že to celé stálo půl miliardy... :-)))
I tak to byly bezva výlety. Člověk pozná nový kraj a když už ne zevnitř, obdivuje objekty a památky alespoň zvenku. Památkáři u mně mají ale často černý puntík! :-)

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Anketa