Kategorie: Můj blog

Pokusy se změnou stravy a vlivem na RA

Pokusy se změnou stravy a vlivem na RA

(17. 8. 2017)

Buchty, kafe, bolesti, díl 1


Začala jsem s dietou. Rozhoupala jsem se k tomu po delším čase, kdy mi na stole ležela přečtená knížka od Amy Myers Autoimunitní řešení, která se zabývá dietou, jenž omezuje propustnost střev a tlumí záněty. V době četby jsem na otoky netrpěla. Docela to šlo, ovšem sedimentace stále kolem stovky. Dokonce jsem letošní zimu vyřadila z "jídelníčku" pravidelnou denní dávku protizánětlivého léku na bolest Celebrex, který beru v kuse snad dvacet let. Je pravda, že se mi sice trochu zhoršilo rameno a zápěstí, ale Voltarenová mast to trochu tlumila.
Pak mě ovšem zjara kleply záda, plotýnky a po dvou měsících, kdy jsem se bolesti nemohla pořád zbavit, jsem nasadila Celebrex zpět, jestli to na ty blbý záda nepomůže. V té době jsem se taky trošku rozjela se stravováním. Ulevilo se mi se žaludkem, díky kterému už dlouhodobě nemůžu jíst moc sladké, kynuté, kafe atd. Čili to byla buchtička sem, zákuseček tam, do toho kafčo... V televizi navíc proběhla reportáž o bezlepkovém stravování, které už dva roky (ne striktně) dodržuji, že to může vyvolat cukrovku, tak jsem si řekla, že půjdu zpět k normální stravě.
No a pak začaly ty bolesti a otoky, těžko se oblíkám, volant neotočím...


Čili se ptám proč?


Odpověď mi snad přináší ta již zmíněná knížka Autoimunitní řešení či další weby a diety zabývající se vlivem nejen lepku, ale hlavně sacharidů na střevní mikroflóru, kde je gró imunitního systému. Nejsem ortodoxním zastáncem vlivu jídla na artritidu, protože jsem necítila po bezlepkovém stravování na klouby žádný efekt. Je ale fakt, že lupénka i únava byly mnohem a mnohem mírnější. Docela mi to stravování vyhovovalo a chutnalo, tak jsem to ty dva roky dodržovala.  Pekla jsem si svůj chleba z kukuřičné a pohankové mouky, místo běžných těstovin rýžové atd.
Ovšem v knížce jsem se nyní dočetla, že je to stejně všechno blbě, protože i kukuřice a pohanka jsou sacharidy, které si tělo stejně vyhodnotí jako lepek. Každopádně je možné, že i ta trocha mé diety byla prospěšná, protože po vrácení se zpět k cukrům, bílému pečivu a Celebrexu, se asi po měsíci rozjely bolesti a otoky a dokonce se objevila nová ložiska lupénky. Vše by tedy nasvědčovalo problému tzv. propustnosti střev. Takže zkouším tu novou stravu. Snad není co ztratit. Dieta je přísná, k tomu spoustu výživových doplňků, čistička vody, vzduchu... Uvidím, zda bude efekt. Zatím jsem na tom tři týdny. Pochutnávám si, hlady netrpím, chuť na sladké nemám. Pořídila jsem si pero, abych si mohla hlídat hladinu krevního cukru.
Další výsledky (doufám, že úspěšné, protože takhle bych byla za pár měsíců zralá tak na LDN) budu publikovat. Držte palce a případně mě kontaktujte, pokud máte také chuť začít. Věřím, že pokud do toho dáme vlastní nadšení, energii a víru, efekt bude. Čekat na pomoc doktorů mi už po třiceti letech "léčby" přijde směšné. Biologickou léčbu mám, tak co bych chtěla víc, že?

........................................................................................

(6. září 2017)

Protizánětlivá dieta na vlastní kůži, díl 2


Začínám 7 týden. Je to trošku boj s vařením. Určitě je jednodušší si vzít rohlík, než vytvářet cuketové placičky. Na druhou stranu je potřeba říct, že si jídla připravuji ve větších porcích a jím tedy třeba druhý den k večeři. Polévky také na více dní. Využívám mrazák, jak na vývar, tak různé masové karbanátky...
Jedu více méně podle knížky doktorky Amy Myers Autoimunitní řešení. Také dost studuju jiné diety. Ovšem tahle je taková nejpřísnější. Kdo by měl zájem, může mrknout na hezké stránky dámy nemocné autoimunitním onemocněním http://www.veseleboruvky.cz/p/o-boruvkach.html Je tam o paleo dietě, i SCD dietě, které jsou podobné tomu, co držím já. Ale ta Amy Myers je asi na začátek nejlepší. Určitě bych doporučovala držet měsíc tuto dietu, v případě přetrvávajících problémů déle (i MUDr. Amy to takto doporučuje) A pak postupně najet na whole30, scd, či paleo.
Přiznávám, ze začátku jsem hřešila banánem, kouskem sýra, vejcetem. Ovšem pak jsem najela na striktní dodržování.


Ráno snídám polévky - vývarové, mixované zeleninové. Čaj rooibos s kokosovým mlékem.
V poledne maso (sháním v co nejlepší kvalitě) se zeleninou.
Večer opět zelenina jakkoliv upravená, klobása bez lepku, avokádo, uzené lososové plátky, květákový pilaf....
Svačit není potřeba, jelikož není hlad.

Takto se nahrazují přílohy k masu:
brambory - sladké brambory
bramborové kaše - květákové pyré, dýňové pyré, celerovo batátové pyré
br. hranolky - celerové a mrkvové hranolky
rýže - květákový pillaf
K těmto možnostem navíc - brokolice, pečená řepa, zapečená kapusta, pečená dýně, různé cuketové nákypy, placičky nebo hlávkový salát, okurek.

Pití:
bio rooibos, bylinné čaje, voda z kohoutku (překapaná přes filtr), kakao z kokosového mléka (výborné)
Maso:
Na internetu se najde vše, na FB mého města mi poradili, kde sehnat nejblíž biomaso vepřové, hovězí. Kuřecí objednávám z farmy Sokol. Snažím se jíst 2 x týdně ryby.
Sladké:
Bio fíky, 1 - 2 kousky v nouzi nejvyšší :-)
Olej:
kokosový (nejlevnější v drogerii DM), olivový, ostropestřecomariánský. Mimochodem přečtěte si o kokosovém oleji, je to zázrak :-)

Doplňky:

Probiotika a trávicí enzymy (česká firma firma Advance)
Kolagen od pasoucího se dobytka (www.nejenleky.cz) obnovuje a zaceluje střeva.
Rybí olej
Ostropestřec mariánský
Vitamín C - přírodní (také na www.nejenleky.cz, tato firma je drahá, ale slyšela jsem na ni záruku, tak když už do sebe cpu doplňky, tak snad kvalitní)
MSM - kupuji tamtéž, kvůli obsahu glutathionu a kyselině alfa lipoové
V další fázi zařadím resveratrol a l-glutamin.

Zdraví:
No nečekám zázraky na počkání, jelikož mám RA 30 let a teď pěkně rozjetou. Před třemi měsíci jsem musela zvýšit medrol z 8 mg na 10. Teď pomalu snižuji. Zastavila se mi lupénka, už nepřibývají nová místa. Trochu lepší je i rameno, v noci už i spím. Je ale ještě hooodně co zlepšovat a možná se jedná o výkyv, který by byl i bez změny stravy. Ovšem dala jsem se do boje a mým cílem je vyhrát! Určitě tomu dávám šanci půl roku. Pokud něco funguje v těle takových let špatně, je co napravovat.

........................................................................................................

 

(24. října 2017)

Dietní fiasko, díl 3


No snaha z mé strany byla, ale vše se zkomplikovalo. Zhruba po dvou měsících diety, mně najednou začaly šíleně bolet klouby, za tři dny potom se přidaly horečky a bolest hlavy, až jsem z toho zvracela. Celkový zdravotní stav byl totálně na dně. Odjezd do nemocnice. Tam kapačky s kortikoidy, léky na bolest, minerály a samozřejmě ANTIBIOTIKY. Někde v těle totiž probíhal zánět (nakonec se stejně nenašlo kde byl). Čili můj cíl diety, tedy uzdravování střev dostalo antibiotiky totálně na frak. Nehledě na to, že v nemocnici dávají k jídlu to co dávají. Tedy bílý chléb s taveným sýrem a podobné laskominy :-)
Když jsem začala držet dietu, zhubla jsem za ty dva měsíce dvě kila. Další dvě kila letěla dolů během pobytu v nemocnici.
Zkusila jsem pak doma opět najet na dietní plán. Ovšem váha zůstávala pořád dole. Musela bych asi jíst třikrát denně maso, či jíst kokosový tuk po lžicích. Nevím. Menzes odešel do věčných lovišť, jelikož vážím jako anorektička. Čili dieta jde stranou a mým cílem je teď přibrat. Musela jsem tedy změnit styl stravování a zařadila i sacharidy ve formě pohanky, kukuřice...., tučné sýry, vejce, luštěniny. Co tedy dále nejím je cukr a pečivo.
Blbé je, že nejsem trošku silnější. Na tomto stravování se totiž opravdu hubne, aniž by člověk byl hladový. Moje chyba tedy byla ve skladbě jídelníčku. Sama jako laik bych asi nebyla schopná docílit takové skladby jídla, aby váha nešla dolů. Chtělo by to spolupráci s nutričním specialistou. A navíc mé počáteční nadšení v ústupu lupénky a bolestí je také pryč. Radikální zhoršení stavu začalo již před tím zánětem a doteď mě klouby bolí tak jako nikdy a lupénka je rozjetá na maximum. Po konzultaci s revmatoložkou je ale možné, že mi přestává účinkovat biologická léčba, protože ten zhoršující se stav začal již na jaře.
Nemůžu tedy svůj pokus nijak zhodnotit. Jen mi vrtá hlavou, proč ten záhadný zánět přišel v období diety, protože na záněty netrpím, neměla jsem žádný celá léta.
Doufám tedy, že alespoň to vyřazení cukrů a lepku a pravidelná konzumace probiotik zabere. Jiná šance na zlepšení není. Snad jen změna bioléčby, ale tam ta šance, že to zabere je možná stejně tak velká jako u diety na uzdravení střev :-) Záruky totiž nejsou u ničeho. Jde jen o to, zkusit to. Držím nám všem palce.
PS: Časem určitě ještě přidám zkušenosti s mou bezlepkou a bezcukernatou dietou :-)

................................................................................................................

(po půl roce)

Dieta, nedieta, díl 4

Po docela dlouhém čase navazuji na zkušenosti ohledně stravování. Proč jsem nepsala? Bolesti, otoky, všechno špatně. Po dlouhých letech je to prudké zhoršení, které začalo nevinně loni v létě pár klouby na ruce, až se o Vánocích dostalo do stavu, kdy jsem Štědrý den probrečela v bolestech, naprosto neschopná se pohnout na posteli o pár centimetrů. Revmatoložka zhodnotila, že mi biologická léčba přestává účinkovat a nasadíme novou (nyní 3. týden, co ji beru). Mám také jiný prášek na bolest, který mi trochu ulevuje, takže jsem schopná vstát z postele a přejít po bytě. A čekám (na zlepšení samozřejmě :-) ).
S tou změnou jídelníčku si koketuji dál, frčím na bezlepkové a bezcukerné dietě, nejím ani brambory, rýži... Jedu domácí vaření bez konzervantů, dochucovadel a podobných mňamek. Snažím jíst zeleninové přílohy dušené či jinak upravené a po přednášce naší Revma Ligy Pardubice o RAW stravování, také zařazuji více čerstvé zeleniny a zeleninových šťáv. Snad jediné plus této stravy musím opět zopakovat, že mi naprosto zmizely problémy se žaludkem (reflux, bolesti, nadýmání...) a i přes šílenou divočinu v kloubech a vysokým zánětům v těle, si nepřipadám až tak unavená. To mi bývalo kloubně lépe a únava byla horší. Takže toto se dá opravdu změnou stravy změnit. No tak ještě ty klouby a je vyřešeno :-)
Nemohu tedy podat nějaké úspěchy či neúspěchy ohledně stravy, jelikož si  revma frčí svým tempem, ať sním, co sním. Je třeba říct, že moje změna jídelníčku není nikterak výrazná. Chtělo by to ještě vyřadit úplně mléčné výrobky, či se řídit autoimunitním protokolem (AIP). Ale vzhledem k mé stále dost nízké váze, se dalšího vyřazování potravin bojím. Bohužel nemám po ruce odborníka na konzultace a ani energii někoho shánět a někam jezdit... Popravdě doufám, že mi pomůže nová biologická léčba. Jako vedlejší efekt toho mého omezování určitých potravin, sleduji jaký to bude mít vliv na lupénku, která se mi rozjela ve velkém na podzim. Čili si myslím, že se vyplatí dál pokračovat a ne jen sedět a čekat, dá-li Bůh a zaberou léky. Je třeba s tím prevítem bojovat na všech frontách. Jo a začala jsem zařazovat dechová cvičení, piju čaje na játra, nadledvinky, ledviny, slinivku... a tak dále. 

..........................................................................................................

 

(po dalším pů roce)

Jím vše. Mám další biologickou léčbu. Zdá se, že zaúčinkovala. Sic to ještě není úplně, jak to bývalo, ale aspoň něco. Shrnutí vlivu stravy na RA z mého průzkumu: na mě jídlo vliv nemá.

Lupénka je pryč. Když jsem jedla omezeně, byla. Teď, když jím vše, tak není.

 

 

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Bršlice kozí noha odpovědět
Jsem už, jak se tak říká, staršího data vydání. Jsem pomalá a špatně se mi chodí. Trápí mě chronické bolesti. Ale chtěla jsem vám poděkovat za váš web o artritidě. Je psaný s jistým optimistickým pohledem a s výhledem na světlejší zítřky. Mám ráda rubriku přírodní lékárna. Díky ní jsem začala vedle klasické zeleniny pěstovat i méně tradiční léčivé bylinky. Vnuk mi ukázal, jak objednávat semena léčivek a bylinek, takže si je zvládnu koupit sama. A pěstování je pro mě už hračka. Jsem celoživotní zahrádkářka. Ještě jednou vám děkuji a přeji hodně sil. :)

Menu

Anketa