Mám RA, co teď?

Pokud čtete tyto řádky a nejste ještě diagnostikovaní a léčení na RA, ale máte vy nebo váš praktik podezření na diagnózu revmatoidní artritida zřídil Revmatologický ústav v Praze ambulanci časné artritidy. Tato nemoc je totiž závažná a především je nutné začít včas léčit, v rámci týdnů či měsíců. A jelikož jsou objednací lhůty na některých pracovištích dlouhé a je opravdu důležité zachytit nemoc včas, byla zřízena tato ambulance časné artritidy.

Začátky nemoci jsou těžké. Jednak, že se člověk dozví diagnozu, která je nevyléčitelná, za druhé strach z budoucnosti.

Zde je proto pár bodů, které můžou usnadnit orientaci v nastalé situaci.


1. Hlavně klid, jsou přece horší nemoci!


2. Najít revmatologa, se kterým se dá mluvit, se kterým si člověk sedne, jelikož pravidelné návštěvy lékaře jsou, dokud se nepodaří najít medicíně lék na vyléčení, u RA doživotní. Přestoupit od jednoho lékaře k druhému není v dnešní době problém.


3. Nasadili mi léky, ale klouby stále bolí. Ano, to je možné. U většiny léků je nástu účinků několik týdnů. Také je potřeba si uvědomit, že do této doby v kloubu probíhal zánět, tak je potřeba dát mu nějaký čas, aby se zregeneroval. Navíc k této nemoci zkrátka určitá bolest patří. Jsou období horší, lepší. Jde o zvyk a praxi naučit se s nemocí pracovat, nepřepínat se, včas a dostatečně si odpočinout.


4. Jak s potravinovymi doplňky na posílení imunity? Cílem našich léků je ovlivnit imunitu. Většina léků na RA imunitu oslabuje, čímž dochází i k utlumení autoimunitní reakce a zmírnění zánětů. Proto nejíme různé doplňky stravy na podporu umunity. Je to kontraproduktivní. To můžeme jen v případě, že je nemoc v klidu v období remise, tedy vymizení příznaků artritidy. Pokud je nemoc ale aktivní, tak ne!


5. Mám správné léky? Odpovídá léčba mé aktivitě onemocnění? Postup při léčbě artritidy je doporučený českou revmatologickou společností. Samozřejmě lékař přistupuje k pacientovi individuálně. Většinou se  ze začátku nasazují kortikoidy, aby rychle došlo k útlumu nemoci. K tomu se přidá určitý lék, pokud nezabere dá se další atd. Postupuje se metodicky. Většina pacientů kladně reaguje na látku Methotrexat (Metojex). Tabulka postupu léčby dole.

6. Četl/a jsem o biologické léčbě, že je nejlepší. Chci ji taky! Takto to bohužel nejde. Biologická léčba je drahá a samozřejmě i ta má svá negativa. V současné době se v ČR dává u pacientů s těžkým průběhem a v tom momentě, kdy se vyzkoušely již ostatní preparáty na RA. Teprve pak se podává bio a to pouze v centrech biologické léčby. Snahou lékařů a pacientů (sdružených v Revma Lize) je, aby biologickou léčbu dostávali už pacienti se středním průběhem nemoci, aby nedošlo k trvalému poškození kloubů. Zatím tomu tak bohužel není.


7. Mám lehký nebo těžký průběh RA? Porovnat stav svého onemocnění lze podle kalkulačky DAS 28: Vysoká aktivita: DAS 28 ≥5,1• Střední aktivita: DAS 28 3,2 - 5,0• Nízká aktivita: DAS 28 2,6 - 3,1• Remise - DAS < 2,6 - zánět se neprojevuje. Toto hodnocení je také důležité při rozhodování o poskytnutí biologické léčby.


8. Berou mi krev, nerozumím výsledkům. Hlavně se nebát zeptat lékaře. Ten sleduje celkový stav pacienta a také zda nemají léky nějaký negativní vliv na jiné orgány. Například jaterní testy a podobně. Aktivitu onemocnění sledují krevní výsledky CRP a sedimentace.


9. Potřebuji si o tom s někým pokecat. Najděte si skupinu stejně nemocných, člověk se uklidní, že v tom není sám. Je nás hodně, vždyť artritida postihuje 1 - 2 lidi ze 100. Revmatiky sdružuje Revma Liga, například i na FB diskusi. Setkávat se můžete osobně v jednotlivých klubech nebo alespoň na internetu.


10. V televizi dávají reklamu na kloubní výživu. Pomůže mi? Tyto preparáty netlumí zánět, který v kloubech máme. Dokud zánět nezmizí, je kloub poškozován, používám i výraz ohlodáván :-) a nějaké kloubní doplňky tuto ztrátu nenahradí. Ale samozřejmě jako u všeho nelze odpovědět jednoznačně. Určitě to člověku neublíží. Revmatologický ústav prováděl průzkum a vliv u revmatických pacientů byl mizivý. Pacienti pociťovali mírné zlepšení jen u kolenních kloubů, na jiné klouby vliv nepociťovali.

11. Co bude v budoucnu? V dnešní době mají revmatici mnohem větší naději na to, že se nestanou invalidními, jako tomu bylo ještě před deseti dvaceti lety. Žijí mnohem kvalitnější život než dříve. Je to především díky biologické léčbě. Tato léčba, jak se předpokládá, by měla během příštích let umět artritidu i zcela vyléčit. Což by byla obrovská výhra pro nás všechny.

http://revmatoidni-artritida.nazory.cz/upload/leky.JPG


Tato galerie neobsahuje žádné obrázky.

Menu

Anketa