< návrat zpět

Lupavý, skákavý prst

Příčina

Šlachy ohýbačů prstů (flexorů) probíhají v dlani a zápěstí v obalujících tunelech - tzv. šlachových pochvách. Přetěžováním, opakovanou zátěží i po traumatu či zánětu může dojít ke zduření stěny šlachové pochvy a následně vzniká i zduření na šlaše, které může omezit pochyb šlachy v pochvě pod poutkem. U pokročilejších stádií pak při ohnutí nebo natažení prstu šlacha pod poutkem proskočí - lupne a zabolí.

Příznaky

V počátečních fázích vznikají bolesti prstu, nemocní je často lokalizují až do kloubu prstu. Bolesti jsou hlavně při ohýbání a natahování prstů, nebývají otoky ani zarudnutí. V dalším průběhu začne bolestivé lupání při ohnutí a natažení prstu, ráno často ohnutý prst nelze natáhnout, až s bolestivým přeskočením, nakonec je prst "zaseklý" a pohybovat lze jen násilím a s bolestí. V dlani na šlaše ohýbače lze nahmatat bolestivé zduření pohybující se společně se šlachou.

Diagnóza

Stanovení diagnózy lupavého prstu je poměrně jednoduché z pouhého klinického nálezu - bolestivé přeskakování prstu, bolesti v průběhu šlachy ohýbače prstu, hmatné zduření na šlaše.Eventuelně je možno použít ultrazvukové diagnostiky. Na RTG snímku vyloučíme jiné důvody bolestí.

Terapie

V počátečních stadiích stačí mazat a masírovat v průběhu šlachy na prstu a v dlani, cvičit a protahovat prst. Můžeme přidat fyzikální terapii , např. laser či ultrazvuk. Při trvalejších potížích je možno aplikovat obstřik ke šlaše do šlachové pochvy.

Operační řešení spočívá v podélném protětí šlachové pochvy a poutek s odstraněním malé části šlachové pochvy v oblasti zduření. Tím se obnoví volný pohyb šlachy a zduření - otok šlachy se postupně vstřebá.

 

 


 

Jana, která prodělala operaci skákavého palce:

"Operace se provádí v lokální anestezii klasicky na operačním sále. Takže jsem přišla na určitou hodinu v den, kdy jsem byla objednaná, převlékla jsem se na pokoji do erární noční košile. Sestřička mě hned dovedla na sál - poprvé v životě jsem si tam došla pěšky :D. V předsálí jsem si tu erární košili zase sundala a vyfasovala jsem jenom prostěradlo a slušivou nepostradatelnou čepičku a erární botičky určené pro přesun na operační sál. Lehla jsem si na lehátko, zakryla jsem se tím prostěradlem, které jsem dostala a čekala jsem na příchod ortopéda. Ten tam byl během minuty. Natřel mi ruku až po loket desinfekcí, pak ji zabalil po zápěstí do zeleného prostěradla, přivezli mu operační stoleček, na který mi položil ruku. Zeptal se mě, jestli ji mám pohodlně a nechci ji nějak podložit a začal. Palec mi opíchl a v tu ránu jsem už nic necítila. Samotná operace trvala asi dvacet minut. U palce je trochu větší nebezpečí než u jiných prstů poškození nervu, ale k žádnému takovému poškození nedošlo. Po skončení zákroku jsem byla vyzvána, abych palcem zahýbala, aby se zjistilo, jestli byla závada správně odstraněna a taky, jestli prstem můžu hýbat. Byl to zvláštní pocit, protože jsem prst vůbec necítila, přitom jsem s ním hýbala, ale musela jsem se doktora zeptat, jestli s ním pohybuji, protože sama jsem pohyb vůbec nevnímala, jen mozek vydávala signál, ale cítit nebylo nic :D. Všechno bylo v pořádku, tak došlo k šití. Protože beru Warfarin, byl mi do rány vložen rukavicový drén. Po zašití mi sestřička ruku zavázala. A já jsem zase po svých ze sálu odešla. Trochu jsem se bála, že po odeznění anestezie mě prst začne bolet, ale nestalo se tak. Sice bolel, ale jenom malinko. Všechny ostatní klouby mě bolí o tolik víc, že jsem palec vůbec nevnímala. Jediné omezení bylo to, že jsem nemohla chodit o berlích, protože jsem se nemohla opírat o dlaň, kde byla rána. První tři dny jsem měla palec docela hodně nateklý a horký, ale postupně otok splaskl. Za dva dny jsem šla do ambulance na kontrolu a na převaz. Všechno bylo v pořádku, rána nekrvácela, takže mi lékař vytáhl drén a ránu vydesinfikoval a převázal. Další kontrola byla za týden a to už mi ortopéd vytáhl i stehy. Po této kontrole jsem měla prst zcela zahojený. Zhruba za měsíc jdu na operaci druhého palce, a potom mě čekají ještě ostatní prsty - vlastně skoro všechny, kromě malíčků :-)). Jelikož šikovný ortopéd dělá řez v řase, kde se prst na dlani ohýbá, jizva pak není skoro vidět a myslím si, že po roce ji nikdo nenajde vůbec. 
Bylo mi řečeno, že jsem tu šlachu měla v takovém stavu, že jít o měsíc později, už by mi mohla prasknout a palcem bych nehýbala vůbec nikdy."


Menu

Anketa