Ledviny

Pijeme kolem dvou litrů tekutin denně (v závislosti na ročním období a pocení), průběžně! Vypít najednou větší množství zbytečně zatěžuje srdce i ledviny!

Funkce ledvin  

V ledvinách probíhá očišťování krve dvoustupňovým procesem. Krev je nejdříve filtrována v ledvinovém klubíčku (nepropouští krvinky a krevní bílkoviny), z filtrátu jsou pak v ledvinových kanálcích zpětně vstřebávány některé důležité látky a zbývající filtrát obsahující mj. zplodiny metabolismu je poté vyloučen močí z organismu. V ledvině se ale také tvoří některé hormony důležité pro krvetvorbu (erytropoetin) a regulaci krevního tlaku (renin) a kostního metabolismu (aktivní forma vitaminu D). Akutní či trvalé omezení funkce ledvin vede k ledvinné nedostatečnosti (insuficienci).

 

 Ledvinná nedostatečnost zhoršuje zásobování orgánů kyslíkem

Nemocná ledvina má oproti tomu nejen menší filtrační výkon, ale produkuje také méně hormonů.Nedostatek erytropoetinu vede k nedostatku červených krvinek. Tento jev se nazývá chudokrevnost nebo také anémie. Chudokrevnost má mnoho následků a výrazně snižuje kvalitu života postižených osob.

Červené krvinky mají za úkol zásobovat organismus kyslíkem. Pouze tělo dostatečně zásobené kyslíkem je schopné funkce. Organismus pacientů s chudokrevností je kyslíkem zásobován nedostatečně. Tito lidé se rychle unaví při tělesné práci, trpí dýchacími potížemi a závratěmi. Dlouhodobě mohou postižené osoby trpět selháváním srdce.

Ledviny v ohrožení kvůli analgetikům

V běžném životě se často objevují situace, kdy je třeba sáhnout po lécích proti bolesti. Umějí nám přinést úlevu, při dlouhodobém užívání ale i komplikace. Například poškození ledvin.

Právě poškození ledvin, tzv. analgetická nefropatie (cca 5% případů onemocnění ledvin)

v důsledku dlouhodobého užívání analgetika je poměrně málo známou komplikací této léčby. Samozřejmě to neznamená, že si vezmete jednu tabletku a hned se musíte obávat takto závažné choroby. Je ale dobré vědět, jak se jí můžete vyhnout.

Existuje řada analgeticky účinných léků, které vedou k poškození ledvin a jejich funkce. Nejrizikovější jsou volně prodejné léky. Naproti tomu opioidy toto nebezpečí nepřinášejí.

 

Rizikovými látkami jsou:

kyselina acetylsalicylová,

acetaminofen, fenacetin,

paracetamol,

ibuprofen

naproxen

Zdravá ledvina si poradí sama

Léky ze skupiny volně prodejných nesteroidních protizánětlivých látek, jako jsou acylpyrin, ibuprofen atd., poškozují ledviny snížením průtoku krve hluboko ve tkáni ledvin. Tento efekt je součástí účinku těchto léků, a jedná se tedy o klasický nežádoucí účinek.

Zdravá ledvina má však mechanismy, pomocí nichž se obvykle s poklesem prokrvení vyrovná. Pokud je však ve hře další faktor, mohou i tyto léky vést k poškození ledvin až k jejich selhání. Jinou kapitolu tvoří fenacetin a paracetamol. Tyto látky přímo poškozují ledviny nejasným mechanismem.

Léta v zajetí analgetik

Ačkoli jsou popsány případy onemocnění ledvin po krátké (několikatýdenní) léčbě analgetiky, typicky se poškození ledvin rozvíjí nejdříve po několika letech pravidelného, dennodenního užívání. Z hlediska rychlosti rozvoje poškození jsou mnohem horší kombinované preparáty, které jsou z tohoto důvodu postupně méně doporučovány a užívány. Analgetika patří k nejčastěji užívaným lékům. Řada lidí s chronickými bolestmi nejde k lékaři a raději užívají tabletky, které si nakoupí v lékárně. Ve snaze zvýšit efekt pak jednotlivé léky různě kombinují.

Pokud berete několik tablet analgetik denně a nejedná se o léky předepsané a doporučené lékařem, můžete být v ohrožení. Vaše ledviny (a pravděpodobně i další orgány, jako například játra) nemají z takové léčby asi velkou radost a uděláte dobře, když co nejdříve navštívíte lékaře a možnosti tlumení bolesti s ním proberete.  

 

Menu

Anketa