Kontakt a moje RA

Ráda uvítám Vaše příběhy, zkušenosti, rady a nápady, co přidat na web, či spolupráci na jejich tvorbě.    

 hhela1@seznam.cz             

Já a moje artritida

Prvopočátek nemoci začal už pravděpodobně v mém jednom roce, kdy mi otekly některé klouby, byla jsem s tím v nemocnici, diagnoza se žádná neurčila, problém sám odešel. Mluvíme o roce 1982. Ovšem v osmi letech mi oteklo koleno a nemoc propukla naplno a velkou silou. Prakticky okamžitě byla z krevního rozboru diagnostikována juvenilní chronická artritida. Později jsme zjistili, že se jedná o jakousi rodinnou genetickou zátěž, jelikož mamky bratranec má bechtěreva, dcera mojí sestřenice také onemocněla JIA a v loňském roce propukla RA u dalšího příbuzného.

Postupem doby a to celkem od začátku nemoci, se začaly přidávat další klouby až do dnešního stavu, kdy mě artritida „ovládá" všechny klouby, včetně páteře.

Moje revma má těžký průběh. Respektive nebylo by tomu tak, kdyby v začátcích mé nemoci existovala biologická léčba. Ta mi byla nasazena až po 15ti letech, ve stádiu, kdy jsem již prodělala bezúspěšně veškerou dostupnou léčbu a klouby byly už zdegenerované a s těžkou artrozou. A to je stav již nevratný. Každopádně i takto jsem za bio ráda. Je to jediné, co dokáže zánět v kloubech ztlumit. Hodně let jsem měla enbrel, ale pak se něco pokazilo a účinek šel dolů. Nyní jsem na RoActemře, ale efekt již není takový. 

Mám obě kyčle vyměněné, sešroubovanou krční páteř... Další ortopedické operace nohou jsou s otazníkem, jelikož mám velmi tenkou kůži a cévy. Po kortikidech. Tedy výměna kyčlí byla s velkými komplikacemi a do kolen se moc žádnému lékaři nechce.

 

Menu

Anketa