< návrat zpět

Jak poznat, že mám artritidu?

Obvyklé příznaky revmatoidní artritidy:
-ranní ztuhlost kloubů na ruce
-otok kloubů
-bolesti při pohybu a tlaku
-uzlíky pod kůží na předloktí a bércích
-zhoršená pohyblivost
-bledost kůže v důsledku lehké chudokrevnosti


Nespecifické celkové příznaky:
-únavnost
-ztráta chuti k jídlu
-úbytek na váze
-mírně zvýšená teplota nebo neurčité projevy (krátkodobé otoky kloubů
-nebo bolest při pohybu) na pohybovém aparátu
V dalším průběhu choroby se rozvíjejí otoky kloubů, bolesti a ztuhlost postižených kloubů. V pokročilém stádiu dochází k poškození kloubní chrupavky a klouby ztuhnou. Pokud se s takovým kloubem přesto hýbe, vznikají silné bolesti.

Dalšími záludné příznaky artritidy jsou:

1. Obtížně se hojící úrazy

Můžete žít v domnění, že příčinou vašich obtíží je poranění, například podvrtnutý kotník. Pokud se však úraz delší dobu nehojí a problémy podobného rázu se objevují opakovaně, připadá v úvahu i revmatoidní artritida.

2. Necitlivost a brnění rukou

Jedním z problémů, který doprovází artritidu, je i syndrom karpálního tunelu. Bývá charakteristický právě brněním zápěstí a ruky. Jde o podobný pocit, jako když se uhodíte do „brňavky". Příčinou obtíží je útlak nervů v úzkém „tunelu" nad zápěstím - v prostoru ohraničeném kostmi a vazy, kterým nervy procházejí. Brnění je často více intenzivní v noci. Pokud při návštěvě lékaře nemáte jiné příznaky revmatoidní artritidy nebo o nich lékaři neřeknete, skončíte pravděpodobně „jen" s diagnózou tohoto syndromu.

3. Bolavá chodidla

Zánět a bolesti spojené s revmatoidní artritidou často postihují i chodidla a nárty. Ženy přestávají kvůli tomu nosit vysoké podpatky a hledají pomoc u podiatrů. Jiní pacienti s artritidou trpí zase bolestmi paty v důsledku plantární fascitidy - zánětu a otoku šlach na chodidle v blízkosti paty.

4. Suché oči

S artritidou se často sdružuje další autoimunitní porucha zvaná Sjögrenův syndrom. Zánět slzných, slinných a jiných drobných žláz naruší tvorbu výměšků (slz, slin nebo hlenu) a vede k suchosti očí, úst, nosu, hrdla nebo kůže. Sjögrenův syndrom se může objevit už i v počátcích onemocnění, zřídkakdy je ale jeho jediným projevem. Pokud se suchýma očima navštívíte očního lékaře, je dobré říct mu i o dalších obtížích v jiných částech těla. Revmatoidní artritida je nevyzpytatelná nemoc. Pokud vás trápí výše uvedené příznaky nebo jiné zdravotní „záhady", je dobré sdělit je všechny lékaři. Jen tak se můžete dostat na stopu správné diagnóze.

 ...........................................................................................

 

Diagnostika jakékoli nemoci obvykle postupuje podle daného plánu. Stejně je tak u revmatoidní artritidy, kdy se při podezření na tuto nemoc udělají nejprve krevní testy.


Krevní test, který pomáhá stanovit diagnózu revmatoidní artritidy (RA) se dívá na přítomnost dvou proteinů v krvi:

První z nich se nazývá revmatoidní faktor (RF). Objevuje se u 60 - 80 % revmatiků. Jedná se o velmi staré, ale vyzkoušené a osvědčené vyšetřování, které bylo poprvé představeno v revmatologii v roce 1940. "Séropozitivní / seronegativní" je termín, který je výsledkem krevního testu na revmatický faktor (RF).

Druhý test se nazývá anti-CCP a je novější. Anti-CCP je citlivější než RF a může se objevit mnohem dříve v průběhu RA.


Co výsledky testů znamenají?
Přítomnost každé z těchto zkoušek může znamenat, že RA je přítomna. Nicméně séropozitivita u RF je pouze jedním kritériem z několika, které činí diagnózu RA pravděpodobnou. Jsou-li přítomny další kritéria pro diagnózu pak séropozitivita je dalším faktorem pro potvrzení artritidy. Pozitivní anti-CCP test je o něco obsáhlejší, než je pozitivní RF test pro diagnostiku.
Máte pozitivní revmatoidní faktor nebo anti-CCP , musíte mít RA?
Pozitivní RF nebo anti-CCP test neznamená, že máte RA. Mezi další potíže musí patřit bolesti a otoky kloubů, ranní ztuhlost kloubů po dobu delší než 45 minut, poškození znatelné z rentgenových snímků a další  jako např. revmatické uzlíky. Jiné krevní testy běžně používané při diagnóze zahrnují ESR a CRP, který měří množství zánětu v těle.
Můžou mi tyto testy říct, jak těžký průběh bude mít moje artritida?
Zpravidla u pacientů, kteří jsou séropozitivní na RF a / nebo anti-CCP je větší pravděpodobnost, že budou mít závažnější RA, ale ani jeden z těchto testů neumí přesně předpovědět budoucí průběh onemocnění u jednotlivých pacientů.


Další vyšetřovací metody k určení onemocnění:
- fyzikální vyšetření - pohmat, pohled, poslech, poklep

- odběry biologického materiálu, CRP, sedimentace, krevní obraz, imunologické, serologické vyšetření krve, RTG, CT, NMR

 
Mimořádně důležité je onemocnění brzy rozpoznat, aby bylo možno s revmatoidní artritidou úspěšně bojovat. V počátečním stádiu se může stát, že příznaky nejsou jednoznačné. Proto lékaři provádějí celou řadu rutinních vyšetření. Nejčastěji se zjistí RA z krevního rozboru, ale i to je někdy nejednoznačné. Nejlepší je navštívit revmatologa v krajsném městě, který má více zkušeností a možností.

.......................................................................................

Reaktivní artritida

Bolest a otok kloubu nemusí vždy značit jeho infekci. Jednou z příčin rozvoje podobných příznaků může být i takzvaná reaktivní artritida. Co se za tímto označením skrývá?

Reaktivní artritida je neinfekční zánětlivé postižení obvykle více kloubů, které následuje jeden až tři týdny po močové, střevní či genitální infekci. Typicky jsou zasažena kolena, kotníky či klouby nohy. Klouby jsou bolestivé, zarudlé a teplejší na dotek. Vedle postižení samotných kloubů doprovází reaktivní artritidu někdy také neinfekční zánět spojivek a močové trubice. Pokud jsou přítomny všechny tyto tři příznaky, mluví lékaři o takzvaném Reiterově syndromu. Ve většině případů se příznaky reaktivní artritidy časem vytratí a onemocnění nezanechává následky.

Původců je více

Původců prvotní infekce, kterou reaktivní artritida následuje, může být hned několik. Mezi ty nejčastější patří:

  • Chlamydia,
  • Salmonela,
  • Shigella,
  • Yersinia,
  • Campylobacter,
  • Neisseria gonorrhoeae.

Přenos při jídle či sexu

Přestože samotná reaktivní artritida není infekční, a tedy přenosné onemocnění, samotné bakterie způsobující infekci genitálií, močového či trávicího traktu přenosné jsou. Nakazit se lze vedle požití kontaminovaných potravin také cestou nechráněného pohlavního styku, a to zejména jde-li o infekci chlamydiemi či gonokoky (původci kapavky). Ne každý, kdo se potká s daným druhem bakterie, však zákonitě onemocní. Významnou roli hraje mimo jiné také individuální genetická výbava.

Chraňte se!

Přestože genetickou výbavu změnit nelze, minimalizovat riziko reaktivní artritidy možné je. Odborníci doporučují:

  • dodržování hygienických opatření spojených s přípravou a konzumací potravin, a to zejména důkladnou tepelnou úpravu rizikových potravin,
  • řízení se pravidly bezpečného sexu

Převzato z: www.mayoclinic.org

Menu

Anketa