< návrat zpět

Crohnova nemoc a kolitida

Dvě podobná onemocnění trávicího traktu Crohnova nemoc a kolitida

Crohnova nemoc

Crohnova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění, které se může projevit v jakékoli části trávicího ústrojí, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva. Onemocnění se vyskytuje častěji v průmyslově vyspělých zemích severní polokoule, v ČR se objevuje v počtu 20 nových nemocných na 100 000 obyvatel za rok.
Hlavní symptomy jsou bolesti v podbřišku, hubnutí, únava, zvýšená teplota a průjmy, většinou bez krve. Onemocnění může mít projevy i mimo trávicí ústrojí, např. kožní vyrážka, kloubní záněty, oční záněty či výskyt aft v dutině ústní.
Všeobecně se usuzuje, že se jedná o nemoc autoimunního charakteru. Sklon k onemocnění je ovlivněn geneticky.

Přestože příčina Crohnovy nemoci není známa, všeobecně se usuzuje, že se jedná o nemoc autoimunního charakteru. Může být těžko rozeznatelná od jiných forem, jako např. kolitidy.

Léčí se biologickými léky, chirurgicky, kortikoidy, imunosupresivy... podobně jako u RA. V souvislosti s léčbou Crohnovy nemoci byla sestavena řada diet, které zlepšují příznaky nemoci.

Více na wikipedii nebo na webovkých stránkách o střevních zánětech.

Pacientské sdružení Crohn web pro pacienty s nespecifickými střevními záněty, provozují také facebook http://revmatoidni-artritida.nazory.cz/upload/fb.jpg

 

 

Kolitida

je chronické onemocnění střevní sliznice. Je to onemocnění, které začíná obvykle postižením konečníku a omezuje se na tlusté střevo, zřídkakdy může být zánětem poškozena i konečná část tenkého střeva. Ulcerózní kolitida poškozuje sliznici a působí zánětlivé změny a vředy na jejím povrchu. Onemocnění probíhá chronicky, často se střídají klidná bezpříznaková období s fázemi aktivace nemoci.

Projevy onemocnění:

Průjem, bolesti břicha, krvácení z konečníku, horečka, křeče, ztráta chuti k jídlu...

Vznik ulcerózní kolitidy vysvětluje několik hypotéz, žádnou z nich se ovšem dosud nepodařilo zcela prokázat. Stěna střeva je napadena probíhajícím autoimunitním procesem, tedy reakcí, která je nesprávně cílena na vlastní buňky.

Průběh nemoci je individuální. Často ale relapsu předchází dietní chyba, psychický stres, infekce trávicího nebo dýchacího traktu, léčba antibiotiky, užívání některých protizánětlivých léků (čili když dlabu léky na bolesti proti RA, pokud je moje střevo náchylnější, může vyvolat dlouhodobé užívání léků KOLITIDU)!!!

Celý stav někdy zkomplikuje bakteriální infekce, která se skrz poškozenou střevní stěnu snadno rozšiřuje do celého organismu. Závažný stav pak může vyústit v celkový rozvrat organismu s těžkými následky.

Více na wikipedii.

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Anketa