Co jíst?

Vliv stravy na revmatoidní artritidu není moc prozkoumán. Tradiční lékaři v tomto nepodávají pomocnou ruku, oni léčí pouze léky. Většina pacientů si hledá cestu sama. Ono také není moc lidí ochotných výrazně upravit svůj jídelníček a striktně se vzdát určitých potravin. Většina zkusí na chvíli jakýsi dietní plán, že vyřadí nějakou potravinu, výsledek není nijaký, tak tuto cestu opouští.

Menší procento má ale kladné výsledky. Vše si musí každý vyzkoušet sám. Jedná se o nízkosacharidovou dietu, kdy se omezí z jídla veškeré sacharidy, cukry. Něco málo již v článku zde. Připravuji o této dietě ale ještě specielní odkaz, zkouším na sobě a hledám i zkušenosti dalších revmatiků (pokud držíte tuto dietu, ozvěte se, prosím).

 

Zde níže jsou ale obecná doporučení (žádná striktní dieta), která se dají běžně všude najít a kterých je určitě dobré se držet, protože člověku neublíží:

......................................................................................................

Když člověk onemocní, tak kromě chemicky užívaných léků, u kterých se předpokládá, že budou mít nějaké vedlejší negativní účinky, hledáme i další možnosti, jak se uzdravit, či alespoň zlepšit svůj zdravotní stav. Nejinak je tomu u nás, nemocných revmatoidní artritidou. Vkládám sem proto doporučení doktorky farmacie Margit Slimákové, která se zabývá již mnoho let stravou a jejími vlivy na organismus. Jelikož je to osoba vzdělaná, nepodléhá módním vlivům, ani farmaceutickým firmám, zdají se mi její doporučení rozumná.

Částečně se shodují i s přístupem tradiční čínské medicíny, která doporučuje nejíst mléčné výrobky, zejména jogurty a také uzeniny. A z masa jsou od nejlepšího k nejhoršímu: ryby, králík, vepřové, hovězí a až na posledním místě kuřecí, to nejlépe vynechat úplně. Mimochodem pokud se někdo rozhodne k tradiční čínské medicíně v Praze - vstupní vyšetření a pohovor 2 000,- namíchají Vám specielní bylinné směsi, které se pak každý den pijí. Cena na 6 týdnů cca 2 000,-. Navíc doporučení nemocí se nestresovat, nepřemýšlet o ní. Toť zkušenost z příbuzenstva od čerstvě nemocného RA, který zkouší jít krom trexanu i touto cestou :-)

Jakákoliv léčba, klasická i alternativní má tím větší efekt, čím dříve se nasadí. Tedy i změna stravování.

.......................................................................................................

Zde slova a doporučení PharmDr. Slimákové, odbornice na výživu a stravování:

Autoimunitní onemocnění a strava

Podle druhu napadené tkáně dnes rozeznáváme až 80 autoimunitních onemocnění (AO). K nejběžnějším patří diabetes prvního typu, při kterém je postižena slinivka břišní, dále roztroušená skleróza, při které jsou napadeny nervy, Crohnova nemoc, jež postihuje tlusté střevo, revmatoidní artritida, která zasahuje klouby, lupénka, která postihuje kůži a klouby, celiakie, která postihuje tenké střevo.
Ve vyspělých zemích postihují AO (autoimunitní onemocnění) asi 8 % populace. Až 75 % ze všech AO postihuje ženy a všechny AO lze částečně regulovat stejnými pravidly výživy a životního stylu.
To nejzákladnější výživové pravidlo říká, že máme konzumovat stravu s maximálním obsahem živin a minimálním obsahem potenciálně škodlivých látek. Většinou prospívá také jídelníček, který omezuje příjem běžných potravinových alergenů, tj. kravského mléka a lepku. Výskyt AO mohou podporovat i běžně známé zátěže, mezi které patří těžké kovy, potravinové alergie anebo chronické infekce.
Některé studie našly u postižených s AO nižší hladiny vitamínu D. Výskyt AO, jako jsou sklerosa multiplex a diabetes 1. typu, je mnohem častější dále od rovníku. Vitamín D (mimo spousty dalších funkcí) podporuje správnou funkci imunitního systému, např. cestou potlačení produkce prozánětlivých cytokinů.
Všechna AO jsou (podobně jako mnohá chronická onemocnění) provázena zánětem. Cílem dietních doporučení je proto potlačení zánětu. Doporučení neřeší specifika jednotlivých AO, jedná se o obecně vhodné zásady. Kromě nápomoci v odstranění AO téměř jistě prospějí celému organismu.
Ze svého života vylučte průmyslově upravované potraviny, omezte obiloviny (s důrazem na lepek), běžné mléko a mléčné produkty, stres a toxické chemikálie.

Pětka, která prospívá
Do každého dne zařaďte konzumaci bio ovoce a zeleniny (zpravidla obsahují více živin a méně pesticidů), konzumaci fermentované zeleniny, která je dobře stravitelná a obsahuje probiotika a vitamín K2, dále omega-3 mastné kyseliny z potravin (omega-3 mastné kyseliny jsou základní protizánětlivou živinou), vitamín D a slunce.
Nic z uvedeného nezaručuje vyléčení AO, dokáže však zlepšit celkový zdravotní stav a napomoci organismu v nápravě postižených buněk a tkání.

Doporučení na jídelníček pro lidi s autoimunitním onemocněním dle PharmDr. Margit Slimákové:
    - Svůj jídelníček založte na příjmu přirozených nebo jen minimálně upravovaných potravin a jídel z nich čerstvě připravených.
    - Důležitý je dostatečný příjem zeleniny s mnoha protizánětlivými a antioxidačními fytochemikáliemi, které ochraňují tkáně a buňky. Potřebné množství zeleniny v jídelníčku můžete odvodit z doporučení Zdravého talíře.
    - Konkrétně doporučuji pravidelný příjem potravin s vyšším obsahem omega-3 mastných kyselin a zelené listové zeleniny.
    - Maximálně omezte přítomnost vysoce průmyslově upravovaných potravin v jídelníčku, dále pak přítomnost jednoduchých cukrů a trans tuků.
    - Zkuste na několik týdnů vyloučit ze své stravy nejběžnější potravinové alergeny podle instrukcí u první pomoci při alergiích.
    - V rámci prevence nedostatku vitamínu D, který dnes chybí velké části populace (častěji u pacientů s AO), doporučuji pravidelný pobyt venku na slunci.
    - Všem postiženým AO preventivně doporučuji vyšetření hladiny vitamínu D, v případě deficitu okamžitou suplementaci vitamínem D3.
    - V případě přítomnosti amalgámových zubních výplní doporučuji vyhledat celostně pracujícího stomatologa a promyslet jejich šetrnou výměnu.
    - Pokud uvažujete o výživových doplňcích, zvažte užívání omega-3 mastných kyselin, probiotik a vitamínu D.

Převzato z http:/margit.cz

.............................................................................................................................

Prospěšná jídla:

Losos a další tučné ryby jsou zdrojem omega-3 kyselin. Jezte je nejméně třikrát týdně.

Listová zelenina bsahuje beta-karoten, vápník, folát, železo a vitamin C.

Banány představují vysoký zdroj draslíku, vlákniny a vitaminu C.

Brokolice poskytuje beta-karoten, vitamin C, folát, železo a draslík.

Zázvor působí protizánětlivě. Dvakrát týdně použijte 5g při vaření.

Řapíkatý celer působí protizánětlivě, navíc obsahuje draslík.

Ananas bsahuje bromelin, který se používá jako protizánětlivý činitel při léčbě RA. Údajně urychluje obnovu tkání a lze ho tedy mnohostranně využít při zraněních, pohmožděninách, puchýřích atd. Konzervování bromelin zničí.

Antioxidanty:

Výsledky vědeckého výzkumu potvrzují, že ke vzniku kloubních onemocnění často přispívá jídelníček s nízkým obsahem antioxidantů, zvláště stopového prvku selenu a vitaminů A, C a E. Chcete-li přísun těchto živit zvýšit, zařaďte do svého jídelníčku porci jater týdně kvůli vitaminu A (neplatí v těhotenství) a dále hodně mrkve, manga, meruněk, sladkých brambor a ananasového melounu. Všechny tyto potraviny jsou vynikajicími zdroji beta-karotenu, z něhož si tělo vitamin A samo vyrábí.

Bohatým zdrojem vitaminu C jsou červené a žluté papriky, kiwi, pomeranče, kadeřávek a zelí.

Vitamin E se hojně nachází v avokádech, ořechách, slunečnicových semenech a olivovém oleji.

Selen najdete ve všech druzích ryb, korýšů, měkkýšů, v mase, celozrnných výrobcích, obilninách, vejcích a v pivovarských kvasnicích.

Jahodám se po léta připisovaly četné léčivé vlastnosti. Věřilo se, že pomáhají vyloučit močové kameny a zmírňují bolesti při artritidě, dně a revmatismu. Také jsou výborným zdrojem vitaminu C a železa a mají nízkou kalorickou hodnotu.


Lepek ANO či NE?

- lepek je směs dvou bílkovin, gliadinu a gluteninu, které se nacházejí především v obilninách - pšenici, žitě a ječmeni. V případě pšenice představuje dokonce až 80 % z bílkovinového obsahu.
- u nevelké části populace se projevuje nesnášenlivost lepku, tzv. celiakie. Lepek je také jedním z potenciálních alergenů.
- konzumace lepkových obilnin, zvláště pak pšenice, za posledních 50 let vzrostla.
- dříve pěstované obilí mělo mnohem nižší obsah lepku,  řádově do 10 %. Postupným šlechtěním lepku a zvyšováním jeho obsahu v zrnu jsme se přiblížili hodnotě 50 %. Docílili jsme tak mouky s vysokým obsahem lepku, což má pozitivní vliv na vlastnosti těsta. Lépe se s ním pracuje a výrobky z něj jsou krásně nadýchané. Zůstává otázkou, do jaké míry je náš metabolismus takovému množství odolný, kde je jakási hranice.

Existuje celkem 35 onemocnění, které mohou být způsobeny konzumací lepku, jak uvádí New England Journal of Medicine. Mezi tyto symptomy patří: artritida, ADHD, deprese, úzkost, lupénka, časté bolesti hlavy, ekzém, únava, ztráta svalové koordinace, osteoporóza, oslabení imunitního systému, plísňová onemocnění, ztráta váhy a podvýživa.


Na druhé straně....
Přehánění však dobře prodává. Lepek je vynikající byznys.
To, co je na celé záležitosti s lepkem problematické, je skutečnost, že je komplikovaná. Existuje mnoho lidí s celiakií, pro něž je lepek extrémně nebezpečný, avšak celý ten vědecký příběh o lepku ještě není zdaleka vyřešen.
Lidé však nechtějí tuto neurčitost přijmout. Chtějí buď lepek, který je příčinou všech moderních neduh, nebo lepek, který za nic nemůže. Pravda je někde na půl cesty.
 ...................................
Mám za to, že spousta lidí se snaží odlišit tím, že přijmou asketické způsoby stravování. Silně duchovně založení lidé tak činili od nepaměti. Chtěli tak ostatním ukázat, že disponují jakousi silou, která je odděluje od klasického materiálního světa.
Avšak tvrdit, že asketické stravování vás činí fyzicky nadřazeným jedincem, a to navíc k nadřazenosti morální, je podle mě chyba. Zejména pak dnes, kdy se lidé neradi prezentují jako morálně nadřazení. V dnešní době raději hlásají nadřazenost fyzickou. Myslím si však, že je to pouze prostředek, jak usurpovat nadřazenost morální. Říci, že žiji zdravější život, je pouze způsob, jak slušně říci, že žiji lepší život.Tolik se bojíme, a po právu, tvrdit, že jsme lepší než ostatní, že pro určení vlastní morální nadřazenosti raději používáme slova jako „zdravější" nebo „déle žijící".

Michael Schulson

Pšenice právě vyšla z módy, protože je vždy po několika letech třeba najít výživového nepřítele. Mnohaleté doporučování nejíst vejce anebo máslo nikam nevedlo. Z nedávných prohřešků, jako jsou kokosový olej anebo „tučné ořechy", se stávají superpotraviny. O tom, že nefermentovaná sója není nic zdravého, už všichni vědí, beztak sóju s láskou téměř nikdo nejedl, takže to byla jen úleva. Je třeba najít nového viníka všech našich potíží.
Pšenice je podle několika amerických autorů nejnovějších bestselerů hlavním důvodem našeho zhoršujícího se zdraví. Spojují ji s autismem, obezitou, nemocemi srdce i poruchami myšlení.
Souhlasím s tvrzením, že konzumace obilovin v podobě pečiva, sušenek a koláčů z bílé pšeničné mouky je naprosto nezdravá. Uvedený názor sama šířím při přednáškách už spoustu let. Nesouhlasím však s tvrzením, že jedna z běžných základních potravin je jednoznačně nezdravá a všichni ji potřebujeme vyloučit z jídelníčku.

PharmDr. Margit Slimáková


 

Články:

Třešněmi proti artritidě a dně

Převzato z: http://www.o-zdravi.cz/clanky/

 Hádám, že výrobci léků by si přáli být vynálezci třešní (a také višní) - ty se totiž osvědčily jako nejúčinnější lék na světě pro léčbu dny a snižování bolesti a zánětlivosti při artritidě. Třešně jsou tak účinným lékem, že to přimělo FDA (americká agentura pro schvalování potravin a léčiv - pozn.překl.), aby vybočila ze svých kompetencí a pokusila se umlčet pěstitele třešní. Ti prý nemají právo se odvolávat na vědecké studie o účincích třešní. Jde o pokus cenzurovat informace, o kterých se můžete dočíst v tomto příspěvku.

Jestliže by veřejnosti vyšla najevo pravda o třešních, nebylo by pak už zapotřebí tolik léků proti artritidě a velké farmaceutické firmy by ztratily část svých zisků. Jak máte možnost se přesvědčit v sérii citací o třešních (tyto nejsou ale součástí tohoto překladu - najdete v originále článku - pozn. překl.), jsou výjimečně bezpečné, účinné a rychle působící vzhledem na odstranění otékání a bolesti. Konzumace už jen několika třešní nebo višní denně působí regulačně na hladinu kyseliny močové v těle a je prevencí proti vzniku dny.

Co je dobrým zdrojem třešní? Jako alternativu k jejich nakupování od pěstitelů je možné si kupovat koncentráty a extrakty, které produkuje mnoho společností. A jak se ukazuje, dokonce i průmyslově zpracovaná třešňová šťáva dokáže stejný zázrak, jako syrové třešně! Pokud trpíte na dnu nebo artritidu, měli byste rozhodně vyzkoušet léčivé účinky třešní a višní.

Oficiální instituce, jakou je v USA FDA, samozřejmě budou říkat, že třešně nejsou lékem. Ale oni vám lžou! (A dobře to vědí.) Třešně s višněmi však JSOU lékem, který je navíc bezpečnější, účinnější a dostupnější, než toxické patentované chemikálie od farmaceutických výrobců. Třešně jsou lékem, který roste na stromech.

Celá sdružení výrobců léků doufají, že nikdy nezjistíte pravdu o třešních. Oni spoléhají na vaši ignoranci, aby si mohli udržet svůj zdroj zisků. Nedovolujte jim, aby vás vysávali tím, že budete užívat drahé, nebezpečné medikamenty, zatímco třešně by mohly být tím, co skutečně potřebujete! Vyzkoušejte si napřed tento lék (mohou to být i třešňové koncentráty) a vydržte s tím nejméně 30 dní. A pokud se vaše bolest vytratí, můžete poslat děkovací mail Matce Přírodě za to, že poskytla tento přírodní lék tomuto světu.

autor: Mike Adams


Pijte alkohol. Nebude vás trápit revma

Autor: ČTK

Zní to jako provokace, ale studie vědců z Sheffieldu je skutečně první, která ukazuje, že konzumace alkoholu může snížit závažnost postižení člověka - revmatoidní artritidy. Negativa nadměrného pití ale zůstávají. Jde o chronické onemocnění projevující se záněty kloubů a otoky. Alkohol může podle  vědců také snížit riziko postižení touto chorobou. Vědci však zároveň zdůrazňují, že nadměrné pití alkoholu má negativní dopad na organismus.Vědci pod vedení Gerryho Wilsona z univerzity v Sheffieldu zkoumali 873 pacientů trpících revmatoidní artritidou, které srovnali se skupinou 1004 lidí bez této choroby. Ptali se jich, jak často v minulých měsících pili alkohol, zrentgenovali je a udělali jim krevní testy. Vyšetřili taky jejich klouby."Pacienti, kteří pili alkohol nejčastěji, vykazovali méně závažné příznaky než ti, kdo nepili vůbec nebo jen vzácně," uvádí hlavní autor studie, revmatolog James Maxwell.

"Rentgenové snímky prokázaly menší poškození kloubů, krevní testy ukázaly nižší hladinu zánětů, projevily se u nich menší bolesti kloubů, menší otoky a postižení," dodal. Je to první studie, která ukazuje, že konzumace alkoholu může snížit závažnost postižení člověka. Více onemocnění u "nepijáků"

Vědci zjistili, že u těch, kdo nepili alkohol, byla čtyřikrát větší pravděpodobnost postižení touto chorobou než u lidí, kteří pili alkohol více než deset dní v měsíci. Riziko se snižovalo v přímém poměru k frekvenci pití. Britští vědci analyzovali jen frekvenci pití alkoholu, a nikoli vypité množství. Jejich výsledky ale potvrzují závěry předchozího průzkumu provedeného ve Skandinávii, který hodnotil rizika nemocí s ohledem na množství vypitého alkoholu. Nebylo jasně zjištěno, jak alkohol působí na závažnost postižení nebo na pravděpodobnost onemocnění touto chorobou.

"Alkohol snižuje aktivitu imunitního systému a to by mohlo ovlivňovat způsob, jakým se vyvíjí revmatoidní polyartritida, která je autoimunitní chorobou," řekl Maxwell. Omezení závažnosti symptomů by se dalo vysvětlit také protizánětlivými a analgetickými účinky alkoholu.


Recept na bezinkový likér proti revma:

2 kg bezinek

1 litr vody

1 kg cukru

0,5 litru rumu

2 lžíce kávy

Bezinky s vodou svaříme 15 minut. Poté přecedíme a přidámepřidámepřidáme 1 kg cukru, povaříme 5 minut a přidáme 2 lžíce zrnkové kávy, povaříme 2 minutky. Do vychladlého vmícháme rum a je hotovo.

Tento sladký a lahodný bezinkový likér je nejen chuťové velice příjemný, ale také zdraví prospěšný. Pomáhá při bolestech páteře, kloubovém revmatismu, působí na žaludeční a střevní sekreci. Má protineuralgický účinek. K léčbě se užívá 1 malá sklenka bezinkového likéru denně před spaním. Plody bezu černého obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, silice, vitamíny A, B, C a barviva anthokyany.


Bílé rozinky máčené v ginu
Bílé rozinky nasáklé ginem patří již dlouho do lidového léčitelství na zmírnění zánětů u revmatoidní artritidy. Jedná se o stejný druh neprokázané účinné léčby, jako jsou například včelí bodnutí, měděné náramky, magnetoterapie a jiné.
Je třeba uvést, že žádná studie na toto téma zatím neproběhla.
Proč by měl tento recept fungovat, co by mělo být příčinou účinku na zmírnění aktivity artritidy je několik. Může se jednat síru či sulfid, který vede ke zbělení rozinek. Či díky jalovci, jenž se užívá k výrobě ginu. Jalovec se totiž již po staletí užívá k zmírnění zánětů. Či se jedná pouze o placebo efekt.
Užití: Jíme tři rozinky denně. Dobrou chuť! :-)


Kurkuma při léčbě RA

Kurkuma je vytrvalá rostlina z čeledi zázvoru, domácí v jihozápadní Indii. Běžně se užívá ve formě prášku jako koření.
Kořeny rostliny se vaří po dobu 30-45 minut, suší v pecích a rozemelou do hluboké oranžovo-žlutého prášku. Používá se v indické a pákistánské kuchyni. Je hlavní složkou kari a může být také použita pro barvení tkaniny.
Existují tři přirozeně se vyskytující fytochemikálie v kurkumě: kurkumin, demethoxycurcumin a bisdemothoxycurcumin, společně označované jako kurkuminoidy.
Živiny: Jedna polévková lžíce kurkumy prášku obsahuje 29 kalorií , 0,9 g bílkovin, 0,3 gramů tuku a 6,3 gramů sacharidů (včetně 2 gramy vlákniny a 0,3 gramů cukru). Téhož 1 polévková lžíce porce poskytuje 26% z vašich každodenních potřeb manganu, železa 16%, 5% draslíku a 3% vitamínu C. Kurkuma se tradičně používá v ájurvédské a čínské medicíně k léčbě zánětlivých stavů, kožních onemocnění, zranění, zažívacích a jaterních onemocněních.
Možné výhody konzumace kurkumy:
Kurkumin je účinnou látkou v kurkumě a je zdrojem mnoha jejích zdravotních výhod. Kurkumin je také zodpovědný za to, že je kurkuma zřetelně zemitá a má lehce nahořklou a pikantní chuť.
Trávení
Kurkumin může pomoci zlepšit trávení tím, že stimuluje žlučník k produkci žluči. Dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie prokázala, že kurkuma sníží nadýmání u lidí, které trápí trávení.
Zánět
Kurkumin snižuje hladiny dvou enzymů v těle, které způsobují zánět, což může naznačovat, že konzumace kurkumy by mohla být užitečná při léčbě mnoha zánětlivých stavů.
Kurkumin je slibný jako součást přírodní protizánětlivé léčby a je v současné době testován ve fázi 2 a 3 klinických studií.
V klinické studii o účincích kurkuminu na artritidu dostávalo 50 pacientů kurkumin denně po dobu 3 měsíců. Bylo pozorováno zvýšení výkonu a ujití větší vzdálenosti, stejně jako snížení hladiny zánětu v těle.
Bylo také prokázáno, že je kurkumin účinný při zánětlivých onemocnění střev, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. V několika studiích se u lidí s nespecifickými střevními záněty ukázalo, že u těch, co dostávali kurkumin, došlo ke zmírnění příznaků.
Srdce
Kurkuma může snížit riziko tvorby krevních sraženin tím, že brání shlukování destiček, což může snížit riziko vzniku krevních sraženin.


Komentáře rss

Přidat komentář >

, Oregánový olej odpovědět
Super článek, moc díky! Hlavním kouskem v mé lékárničce, ke kterému se obracím vždycky, když na mě něco leze, je oregánový olej. Stačí pár kapek a za den nebo dva jsem zdravá jak řípa. Pokud byste si o něm chtěli zjistit víc, tak doporučuju přečíst tento článek :)
, Dlouhodobá pomoc odpovědět
Jak psal již výše autor. K léčbě AO je neoddělitelnou součástí vymezit se stresu (meditace, prodýchávání) dost mi pomohlo chodit rovně a dávat si na to pozor. Chodit do přírody a zpomalit, přestat žít v konzumu, srát na všechno, užívat si maličkostí jako je slunce a zelená tráva. Velkou roli si myslím že sehrává i sebeláska. Do toho si mažu níže zmíněnou mastí klouby cca 3-5x denně již měsíc (mám RA diagnostikováno krátce, avšak lupénku mám 5 let). Léky jsem odmítla, neléčí člověka ale nemoc. Chce to velkou vůli a víru. Jsem vegetarián už od 12ti. Začla jsem brát Geladrink Vegan (naprosto luxusní doplnění všech vitamínů). Přestala hulit, a pít (obojí jsem nedělala příliš často, v průměru tak 10 láhví vína a 100g za rok.) Zařadila jsme do své stravy 2/3 syrové zeleniny a ovoce, a teplé jídlo si dám jen jako polévku. Vyřadila jsem lepek, cukr, mléko, stres, jakékoliv oleje krom lněného (jím syrový každé ráno 1 lžíce) a makového (už prostě nesmažím ani základ na polévku). Do toho piji vodu s jablečným octem a kurkumovo zázvorový čaj každý den. Můžu vám říct že tak skvěle jsem se dlouho necítila. Tohle pospolu praktikuji sotva 2 týdny ale klouby splaskávají, nálada se zvedá, dokonce mám i chut znovu tvořit z hlíny, bolesti ustávají, dokonce už sejdu i schody (ještě před týdnem koleno 2x větší než druhé). Takže má rada je chtít a bejt dobrej a zvládnete všechno. Nemoc mi ukázala cestu kam se vydat, stačí jen poslouchat tělo, jsem opravdu ráda že jsem RA dostala, vše se dá vyléčit. Do toho ještě uvažuju o Fenixových slzách, ale říkám si že to začnu řešit až uvidím co to s mým tělem dělají po měsíci ty mé každodenní rituály. Jinak je mi 26 let. Jsem si vědoma kyselosti svého organismu a vím, že pokud vydržím pár měsíců, tak si brčko a sklenku vína zas budu moc dát s naprostým klidem a souladem se svým tělem.
Jo a třiďte odpad, to taky pomáhá :)
odpověděl(a)
Moc dekuji za rady, potrebovala jsem nejaky impulz a inspiraci! 1
, Nej rychla pomoc odpovědět
Pokud se někdo budíte s bolestmi tak jako já předtím, tak mažte několikrát denně mastí od BIONE s arnikou, je v ní také kostival, koňský kaštan a cannabis a bez té masti bych už nedokázala asi žít, jednak je užasnou ryhclou pomocí proti bolestem, ale zároveň když své 4 klouby potírám už měsíc téměř přestali bolet i po ránu, v noci se už bolestí vůbec nebudím, splaskávají a jejich ohebnost je velkým zlepšením.
, Co jíst odpovědět
Mně osobně třeba hodně pomáhá CBD, které mi doporučil kamarád potýkající se s podobnými problémy. Objednávám si jedny kapky měsíčně z webových stránek https://www.cibdol.cz/ a je to opravdu kvalitní přírodní produkt, na který nedám dopustit. Rozhodně stojí za vyzkoušení ;-)
, třešně odpovědět
Dnes jsem našla od třešní toto:
Ovocné šťávy Dietz - Višňový džus vyrobený ze 100% koncentrátu z višní, lze objednat v e-shopu a Viko (nektar) - třešeň - lze koupit v prodejnách Albert a Globus.
Objednala jsem si Dietz a k tomu ještě višňový likér, abych nepřišla zkrátka....držím všem trpícím pěsti, já jsem zatím nediagnostikovaná, objednána za 2 měsíce, dřív nikde neměli čas....asi je nás hodně. Krásný zbytek léta všem 1 :-)
, Čaj odpovědět
Nevím, jestli to tady již je, ale skvělý je čaj z kořene Smilax Officinalis, neboli smilax lékařský. Já jej kupuji z internetua pomáhá hlavně v boji s lupénkou, ale já ho piji na RA. 1 1
, Pivo ano, víno ne odpovědět
Mně můj revmatolog v Revmatologickém ústavu taky upozorňoval na tuhle studii, dokonce opakovaně, ale říkal mi, abych nepila víno nebo tvrdý alkohol, ale PIVO, prý z těch studií vyšlo suverénně nejlépe. Já ale bohužel patřím k abstinentům ne z morálních důvodů, ale prostě proto, že mi alkohol nechutná a navíc je mi po něm divně (ne v pozitivním slova smyslu), takže se do piva donutím jen výjimečně. Efekt tedy nemohu posuzovat.
, - odpovědět
Alkohol by teoreticky mel tlumit projevy revmatoidni artritidy z toho duvodu, ze ve chvili poziti alkoholu se telo zabyva jeho zpracovanim a neresi klasickou imunitni zanetlivou reakci, v danou chvili na prvnim miste odbourava alkohol vic nez cimkoliv jine...Z osobni zkusenosti (3 roky s RA) mohu potvrdit, ze nejlepe mi bylo v tehotenstvi a kdyz jsem si dala dve sklenicky vina :-)
, kloub odpovědět
Ahoj. Chtěl bych se zeptat. teď beru enzycol na problémy s klouby a jsem s ním zatím spokojená, v informacích o něm je napsáno, že obsahuje výtažek z vyšní a semen celeru. Je to dobře? Protože jak jsoiu tady napsány ty třešně, tak nevím. Jako dle všeho by to mělo působit jako ty třešně a ještě nějak navíc, ale moc tomu nerozumím.
, - odpovědět
Zdravím Vás kolegové s RA. Jsem nováček - dva týdny po diagnostice, mám šílené bolesti hlavně v noci, ale už pomalu začíná zabíralt Prednison. Dost se ho bojím, že z něho ztloustnu. Před šesti lety jsem dokázala pevnou vůlí shodit 20 kilo a ted do sebe cpu něco, po čem se přibírá!! Prosím, jaké máte zkušenosti s touto léčbou, jaké to má na Vás vedlejší účinky a jak dlouho to berete?? 8
Cítím se trochu podvedeně, neb žiju zdravě, celou zimu posiluju imunitu, chodím denně pěšky do práce 4 km v zimě, v létě na kole,ani jednu chřipečku narozdíl od kolegů v práci a ted nemoc autoimunitní!!
odpověděl(a)
Ahoj Hano,
já beru Prednison už víc než rok a nepřibrala jsem ani kg. Spíš jsem zhubla.
Nedodržuji žádnou dietu, jsem kuřačka, piju kávu a vážně ani kg.
Prednison mě spíš vyvolává chutě k jídlu, takže místo toho abych navštívila lednici tak se napiju vody nebo cokoliv jiného.
Taky jsem se bála že přiberu ale hodila jsem to za hlavu.
Takže přeji hodně štěstí a pevnou vůli.
, acylpirin odpovědět
když byl můj sym malý ,tak jej trápily bolesti rematického původu,jedna pani doktorka mi poadila půlku acylpirinu,takže jsem toto aplikovala synovi a opravdu to zabíralo.V pozdějším věku mně tyto bolesti také pronásledovali,při každé změně počasí,bylo to v době ,kdy jsem řešila mnoho problémů,studiu,rozvod,stěhovaní a psychické potíže v podobě stresu,Když se mi již vše postupem času vyšelo,odezněly i tyto potíže.Takže si myslím ,že revma je odezva organizmu na stres a nepohodu.Tolik má zkušenost 7
, revma odpovědět
Sestra ma revma od 14 let ma nova kolena vymenu kyčelniho kloubu prsty na nohou klouby zapěsti a kloubky na prstech .Ted ji čeka dalsi operace nohou dalsi vyrustky ale hlavne že muže chodit a pivo a ji chutna a vino taky .
, alkohol odpovědět
Když to tady čtu, tak musím taky reagovat. Mám celkem aktivní RA, beru momentálně 10 mg Prednisonu a 8 tabletek MTX týdně a přesto mne na pivečko chuť rozhodně nepřešla 5 . Včera jsem jich měl 8 + k tomu nějaké panáčky a dneska v pohodě 3 každý musí sám vyzkoušet kolik toho snese, pokud nemáte nějaké vedlejší účinky, mám pocit že ani na kortikoidech a MTX se alkoholu bát nemusíte 2
, tresnovy extrakt odpovědět
Zdravim, muzete mi nekdo poradit, kde se da koupit v Cechach tresnovy koncentrat? Dekuji.
, Vino a RA odpovědět
Dobry vecer Anno,s vinem mam stejnou zkusenost. A nejen s vinem ,ale bohuzel s alkoholem jako takovym. Nebyla jsem zadny pijan, ale sklenku dobreho vina, popr. male pivo jsem si rada dopravala. Pak jsem vyzkousela mesic abstinovat uplne a projevy RA byly podstatne mensi (mam ale silnou formu a odpovidajici lecbu). Muj nazor na alkohol versus RA je, ze lidi konzumujici alkohol jsou obecne vetsi pohodari, stejne jako kuraci. A hlavne se tak nestresuji. A RA jde ruku v ruce se stresem, maximalnimi pracovnimi vykony, kt. venujeme odpovidajici cas v praci. Moc se Anno nemoci nezabyvejte, snazte se byt psychicky a fyzicky v pohode a uzivejte si zivot. A neprehanejte to s praci. Po VS jsem praci venovala veskery cas a max. usili a pak najednou..blesk z cisteho nebe a diagnoza silna RA (ted je me 36 a uz jsem se s tim nejak naucila zit a dve zdrave deti me v tom hodne pomahaji:). Zkuste mast z konopi, v horsim pripade z technickeho v lepsim z prirodniho. Na slachy a drobne klouby by vam to mohlo pekne zabirat.
odpověděl(a)
Dobrý den Petro. Moc děkuji za info. JAk prosím poznám výrobek z technického konopí a přírodního? Koupila jsem si běžně známý a dostupný výrobek a není to tam napsané. Lokálně potřebuji mazat ruční klouby na pravé ruce, opravdu to bolí podobně jako popálenina v různé intenzitě (někdy přiměřeně a někdy hodně). Nestresovat mi nejde, poněkud to patří do koloritu mé práce (vztahy na pracovišti, odpovědnost, časový pres...ale už se snažím vše házet za hlavu, jsem přece nahraditelná), ale jsem ráda za Vaši podporu - děkuji. Pocit, že někdo prochází tímtéž je ulevující. Přeji Vám pohodové a bezbolestné dny...AnnaV
odpověděl(a)
Dobrý den,
víno je jediný alkohol, který si dopřeji a to pouze vinný střik. Mám pocit, že více toho moje játra už tak zatížená léčbou (jsem na MTX) nesnesou. Ale naopak od ostatních přispívajících do této diskuse mám pocit, že víno můj stav výrazně neovlivňuje. Vypozorovala jsem, že moje bolesti kloubů se mění nezávisle na pití vína.
odpověděl(a)
Ahoj Petro, mohla bys mi poslat mail, ráda bych se tě zeptala na pár věcí, bohužel mám RA krátce, asi týden to vím, syn také a je toho na mě hrozně moc a ráda bych si o tom s někým popovídala, pokud ti to tedy nebude vadit. Děkuji moc. Marcela.
, víno a RA odpovědět
Dobrý den, trpím RA a ani nevím jak dlouho. Mám zatím jen sulfasalazin. Pracuji v manažerské pozici a při práci doma večer u PC si občas dám sklenku dobrého vínka - přece jen mi zvedne náladu v náročných činnostech. Pozorovala jsem, že patrně vínko zvyšuje pocit bolesti malých kloubů a šlach (na druhý den). Myslela jsem, že je to tím, že si kyselím tělo. Zde se dozvídám, že je alkohol příznivý (tedy v uvozovkách a s mírou). Má někdo prosím zkušenost pozitivní či negativní - jestli RA vínečko zhoršuje? Děkuji
odpověděl(a)
Dcera vypozorovala, že když si dá 4 drinky ginu s tonikem, což je při její váze 57 kg ažaž, zmizí všechny problémy - včetně revmatiodních uzlíků v podkoží. Tzn. jde o to vypátrat, který alkohol a jaké množství na vás zabere. Pravidelné pití červeného vína spíše provokuje vznik DNY. Důkazem je naše babička. Takže s vínem u kloubů opatrně.
, debata odpovědět
5 I když dělám vše,co vůbec jde, nepiji,nekouřím a mám v sedmdesáti letech váhu stejnou,jako v 18./80kg/ navíc přiměřeně sportuji, tak na tuto nemoc nic nezabírá.Tudíž v šem nemocným přeji hlavně pevnou vůli aby to bolelo co nejméně.

Menu

Anketa