< návrat zpět

Bechtěrevova nemoc

..... bráška revmatoidní artritidy :-)

je chronické zánětlivé onemocnění především páteřních obratlů postihující až 1 % populace. Postihuje dvakrát až třikrát častěji muže než ženy; první příznaky se většinou objeví mezi 18. a 30. rokem života.
Přesná příčina Bechtěrevovy nemoci zůstává stále nejasná. Již dlouho je však známa souvislost, která existuje mezi výskytem nemoci a přítomností antigenu HLA-B27. HLA antigeny jsou molekuly na povrchu buněk, podle kterých imunitní systém rozeznává vlastní buňky od cizích.


Projevy nemoci:
Chronická bolest a ztuhlost v dolní části páteře. Bolest se často objevuje v místě skloubení křížové kosti s pánví, odkud vyzařuje do hýždí nebo zadní strany stehna. Bolest je největší, pokud pacient zůstává v klidu, zmírňuje se při fyzické aktivitě.

Dědičnost:                                                                                                                                                                                                                                                                                             Bechtěrevova nemoc není dědičné onemocnění v tom smyslu, že by se jednoduše přenášela z rodičů na děti. Přesto však v jejím rozvoji dědičnost určitou roli hraje.

Páteř se postupně stává stále méně ohebná, pacient si nejprve nedosáhne rukama na kolena, později se nemůže vůbec předklonit. Rozvoj nemoci je postupný a trvá mnoho let, než dojde do konečného stadia, kdy má páteř charakter tuhé neohebné tyče. K tomu však dochází pouze u menší části pacientů.
Dalším rysem Bechtěrevovy nemoci je chronická těžká únava.
Zhruba 40 % případů Bechtěrevovy nemoci je spojeno se zánětem oční duhovky a řasnatého tělíska
U málokteré choroby jsou právě cvičení a rehabilitace natolik důležité jako právě u Bechtěrevovy nemoci. Díky vhodné rehabilitaci je možné zpomalit rozvoj nemoci i její další průběh. Důležité je, aby byla rehabilitace odborně vedena a správně dávkována. Měla by se pro nemocného stát každodenní součástí života.

Léčba:                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Je stejná jako u RA, tedy: nesteroidní antirevmatika, kortikoidy, biologická léčba, imunosupresiva.

Sdružení Bechtěreviků, více na stránkách Klub bechtěreviků nebo na jejich facebooku.

 

Komentáře rss

Přidat komentář >

, dffewf odpovědět
Если возникли вопросы, Replica Orologi Svizzeriне освещенные в тематических разделах сайта,orologi replica panerai или у Вас есть предложения или замечанияcheap watches Rolex по нашей работе, Вы можете написать нам!

Menu

Anketa