Artritida za 60 sekund

Vytisknout a dát přečíst všem, kterým chceme přiblížit svoje onemocnění :-)

???

Ahoj! Tohle jsem já, hrdina s revmatoidní artritidou. Moje choroba bude trvat celý život, ale tobě zabere jenom asi 1 minutu pročíst tyto informace (skutečně jsem to odměřil!). Za 60 sekund ti chci poskytnout základné info o této chorobě.

***

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní choroba, která způsobuje chronický zánět kloubů (a někdy i orgánů). Autoimunitní choroba znamená, že imunitní systém mylně identifikuje zdravé buňky jako nepřátelské. Výsledek? Tělo vyšle protilátky, aby tyto zdravé buňky napadly. Je to dosud srozumitelné?

 ***

Žádná slova nedokážou přesně vyjádřit fyzickou bolest, kterou tato choroba způsobuje (je to něco jako: přejel mě kamión. Potom zařadil zpátečku a přejel mě znova!). Bolest je chronická a není nic, co by vyléčilo pár ibuprofenů. Bolest je nejhorším aspektem života s RA.

 ***

Neustálý útok na zdravé klouby vede k zánětu - klouby jsou červené a opuchlé. Nevyléčitelný zánět vede k deformaci kloubu a jeho poškození. Většina symptomů RA souvisí s průběhem zánětu.

 ***

Klouby, které jsou postižené zánětem bývají každou chvíli ztuhlé. Bez správného pohybu vede zánět ke ztrátě síly a mobility. Jeden z nejjednoznačnějších symptomů RA je ranní ztuhlost, která trvá i několik hodin.

 ***

Když je nemoc aktivní, superhrdina zažívá extrémní únavu a vyčerpanost. Neustálý nedostatek energie může být jedním z nejvíce limitujících aspektů života s RA. Často je potřebné omezit denní aktivity a zvýšit čas trávený oddychem a spánkem.

 ***

Život s touto nemocí přináší i mnohé emocionální změny. Období deprese, pocitu ztráty naděje a dokonce myšlenek na sebevraždu může být častější. Vyrovnat se s chronickou chorobou je těžké. Jestli se takto cítíte, anebo se tak cítí někdo kolem vás, neváhejte a vyhledejte pomoc.

 ***

Revmatoidní artritida nesouvisí s věkem! Není to nemoc starých lidí, často se zaměňuje s artrózou nebo osteoporózou. 3x častěji postihuje ženy mezi 20 - 50 lety a existuje i dětská forma. Nikdo není příliš starý na RA!

 ***

Někteří hrdinové žijící s RA mají viditelné poškození kloubů, a nebo používají různé pomůcky. Ve většině případů však ale choroba není viditelná. Lidi s RA nemusí vypadat jako nemocní, bolest není viditelná.

 ***

I když není zatím lék na vyléčení RA, jsou dostupné mnohé efektivní způsoby léčby. Léčba má však mnohé závažné vedlejší účinky. Každý RA hrdina by měl mít svůj RAtým - revmatologa, psychologa, fyzioterapeuta, maséra, výživového poradce...

 ***

Neztrácej naději! Mluv s přáteli, rodinou, kolegy o RA. Na internetě najdeš mnohé podpůrné skupiny - na Facebooku, Twitteru a dalších blozích. Je důležité najít lidi, kteří ti rozumí.

Menu

Anketa